İmplant Nedir

Farklı nedenlerden dolayı dişlerin kaybedilmesi söz konusudur. Bu dişlerin fonksiyonu kadar estetik olarak ta çok önemli sorunlar olmaktadır. Tam bu kısımda implant nedir sorusu imdadınıza yetişir. Dişlerde hem fonksiyonları, hem de görünüşünü tekrar kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökü sayesinde yeni diş oluşturulur. Tamamen kişinin vücuduna uygun malzemeler kullanılmakta ve son dönemlerde giderek artan kullanımlara sahip olmaktadır.

İmplant Hakkında Merak Edilenler

Hem tedavisi, hem de kullanımı bakımından implant, diş kayıplarında tercih edilebilecek en iyi yöntemdir. Bu alanda akıllarda pek çok soru olabilir. Daha genel ifade ile implant; eksik olan diş kökü yerine kullanılan titanyum malzemeden oluşan yeni bir kök kullanmaktadır. İmplant diş yapısı için kullanılan kökten ibarettir. Esasında yapay bir diş kökü olmasına karşılık, çene kemiği içerisinde olması ile de sağlam diş görevi görecektir.

İmplant Aşamaları

İmplant, çiviye benzer yapısı ile kemiğe sabitlenmekte ve bu şekilde tedavi başlamaktadır. Ağız içinde kullanılacak olan yerine, yeme fonksiyonlarında oluşabilecek fonksiyonların şiddetine göre de implantın özelliği değişebilir. Çene kemiği ile uyumu da 2 ile 6 ay arasında değişebilir. Çene kemiği ile uyumun sağlanmasının ardından ağız içinde bir kısmı bırakılmıştır. Bu kısımdan faydalanılarak protez diş yapılır. Doğal dişten farklı durmayan bu dişler, ömür boyu kullanılabilme özelliğine sahiptir.

İmplantın ağız içerisindeki uyum sürecine göre bu tedavinin süresi değişebilir. Ortalama olarak ise üç aylık bir süre içerisinde tamamlanır. Yapılan tedavinin doğal dişlerinizin gibi uzun ömürlü olarak kullanılabilmesi için zararlı alışkanlıkların terk edilmesi ve ağız- diş sağlığına dikkat edilmesi de yer almaktadır. Bunların yanında yılda bir ya da iki defa diş hekimine kontrole gitmek, dişlerinizin sağlıklı ve uzun ömürlü bir şekilde kullanımını uzatacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here