Sorular Cevaplar

İncir Hangi Bölgelerde Yetişir

Ülkemiz dört mevsimi aynı anda yaşayan nadide ülkelerden biridir. Bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri bakımından eşsizdir. Üç tarafının denizlerle çevrili olması verimliliği arttırmıştır. Üç farklı iklim tipinin hakim olması tarım ülkesi olduğumuzun göstergesidir. Ülkemiz incir üreticiliğinde ilk sırada yer almakta. Dünyada incir üretiminin %23,6’lık kısmı Türkiye’de üretilir. İncir sıcak iklimi sevdiğinden dolayı Eylül ve Ağustos aylarında yetiştiriciliği yapılır. Bu dönemde sıcakların etkisiyle olgunlaşarak artık yenme zamanıdır.

Ülkemizde incir üretiminin en önemli kısmı Ege bölgesinde ardından Akdeniz, Marmara ve Karadeniz olarak sıralanmakta. Dünyada en çok incir yetiştiriciliği ülkemizde yapılmakta.

Ege bölgesi toprak bakımından oldukça verimlidir. Bu sayede incir üreticiliğinde ilk sırada yer almaktayız. 250.000 kişinin istihdam sağladığı her yıl yüz binlerce ton incir üretildiği bölgedir. İncir ülkemizde bir çok yerde yetiştiriciliği yapılabilmekte ancak Ege, Akdeniz Marmara Bölgesi olarak sıralanmıştır. Ege bölgesinin iklim ve toprak yapısı incir yetiştiriciliğine elverişlidir. Aydın ilimiz %15,4’lük pay ile ilk sırada gelmektedir.

incir resmi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu