Genel Kültür

İnsan Kaç Gün Aç ve Susuz Yaşayabilir

İnsanın kaç gün aç ve susuz yaşayabileceği tartışmalı bir konu. Afrikalı çocukların aç yaşadıklarına şahit olduk, bir deri bir kemik alan Afrikalılar için aç kalmanın kolay kolay öldürmediğini görmekteyiz. Verilerimiz tahmini olarak olacaktır, insanların bünyesine göre aç ve susuz kalma oranları değişiklik göster.

Vücut aç kaldığı zaman karbonhidrat, yağ, proteinleri yakarak gerekli ihtiyaçlarını karşılar. Yemek ve içmek gibi ihtiyaçlar bu sayede giderilmiş olmaktadır. Vücudumuz aç kaldığı zaman kendini koruma altına alarak karbonhidrat, protein ve yağları tasarruflu şekilde tüketir. Hızla kilo vermeye başlarsınız ama açlık durumunda ölümle sonuçlanmaz. Vücut enerjisini yine de üretir ama eskisi gibi dinç değilsinizdir.

Ülkemizde 17 Ağustos depreminde 7 gün boyunca insanların aç ve susuz kaldıklarını görmekteyiz. Bu kişi bir gün daha yaşayamazdı, vücudu ortama uyum sağlayarak değişime giderek ihtiyaçlarını sınırlı kullanmıştır. Bağımsızlık için grev yapan insanların aç olarak 21 gün yaşamıştır. Bir başka grevde insanın 40 gün aç yaşadığı da bilinmektedir. Bilimsel verilere dayalı geçerliliği olmasa dahi insan aç yaşayabilir. Yemek yemeden kaç gün yaşanabileceği, ihtiyaçların karşılanabileceğinin bilinmesidir. En fazla kaç gün aç kalacağına dair tahmini olarak sayılar yürütülebilir.

İnsan yapısal olarak aç kalmaya dayanıklı yaratılmıştır. Açlığın o dönemde ne kadar enerji ihtiyacı duyduğu, vücudun karşılayıp karşılayamayacağı gibi faktörler ön plana çıkar. Açlığında bir bedeli olacaktır, vücuttaki yapıların yıkılması beraberinde sağlık sorunlarını da getirebilir. Sağlık için başlıca bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Uzun süre aç kalındığı takdirde vücut yağlar içindeki zararlı maddeleri bırakarak vücuda zarar verir.

açlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu