Okul

İnsan Sağlığını Etkileyen Etmenler Nelerdir

Çevresel hayatta insan sağlığını bir çok etken etkiyebilir bunları inceleyecek olursak kendi arasında dört gruba ayrılmaktadır. Bunlar bünyesel, çevresel, sosyoekonomik ve kültürel olarak ayrılık gösterir.

Bünyesel Etmenler
İnsanların DNA’larında meydana gelen metabolik bozuklukların oluşması ile birlikte anne ve babadan çocuklara taşınan hastalıklardır. Genlerde ve kromozomlar içersinde meydana gelen değişiklikler sonucunda oluşur. Örneğin anne ve baba adayında göz hastalığı varsa çocuklarına aktarırlar seviyesi derecesi bozukluk derecesine bağlı olarak ilerleyen zamanlarda kendisini gösterir.

Çevresel Etmenler
İnsanlar dışında olan her şey çevresel kapsamında yer alırlar bunlar diğer canlı ve olayların tümünü oluşturur. İnsanlar yaşamlarını doğru şekilde sürdürebilmeleri için yiyecek ve suya ihtiyaç duyarlar bunlara karşılayamadıkları zaman insan sağlığını tehdit eder. Barınma ihtiyaç olduğu için yer edinemeyenler çevresel etmenlerin etkisinde kalacaktır.

Sosyoekonomik Etmenler
İnsanların yaşam statülerini belirler, mesleki, eğitim, yaşam, sahip olduklarına göre ayrılmaktadır. Ekonomik gelirine gör sıralandırılabilir geliri iyi olan birisi daha sağlıklı yaşam sürdürürken az olan birisi ise ihtiyaçlarını karşılayamayarak hastalanabilir. Düzenli ve yüksek gelirin insan sağlığını doğrudan etkilediğini görebiliriz.

Kültürel Etmenler
Yaşamları boyunca kendilerine özgü olan kültür ve durumlar doğrultusunda oluşmaktadır. Yemek yeme, yaşama, giyinme olarak her kültürün birbirinden farklı yaşamları olup insan sağlığını etki edebilecektir.

çevresel etmenler
çevresel etmenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu