İnternet Hayatımızı Kolaylaştırdı mı?

İnternet hayatımızın büyük bir çoğunluğunu kaplayarak zamanla para kazanmaya, sosyal medya kullanımına ve dolaylı yollardan zaman eritme niteliklerine kavuştu. İnternet kullanımını herhangi bir yaş sahibi bireyin önüne sunduğunuzda gelişmiş sosyal medya siteleri kısa bir sürede o bireyi etkileyerek kendi bünyesine hapsedebiliyor.

Günümüzün artık para kazanma yöntemlerinden biri haline dönüşen internet, aynı zamanda sunduğu milyonlarca içerik ile kendisini vazgeçilmez bir halka haline getiriyor. Sosyal medya girişimciliğinin artmasıyla birlikte, bu girişimcilik düzeylerinin gelişmesi sonucu telefonlara taşınan uygulamalar 7’den 70’e herkesin interneti olan bir telefon alma ihtiyacına heves ettirdi. Küçük bir gözlem sonucunda eski nesil adı verilen çocuk gruplarının mahalle kavramı içerisinde büyüyüp sonradan internetin yaygınlaşmasıyla internet adı verilen ağ ile tanıştığını öğrenebilir ve aynı zamanda yeni nesil adı verilen çocuk gruplarının artık elinden telefon düşmediğini öğrenebiliriz.

Bu hususta kullanımın artması bir yandan tehlikeyi ve zaman kaybını getirdi, Uygulamalar, film/video sitelerinden ziyade oyun siteleri bir yandan eğlence sunmasıyla birlikte kendisini vakit kaybıyla entegre ediyorken, reklam unsuruyla donatılmış bir yoğun site, kötü içerikleri kullanıcının aygıtına endeksliyor ve bunun sonucunda kötü içerikler kullanıcının aygıtına bulaşmış oluyor. Bir sosyal medya kullanıcısının, kendisinden habersiz gerçekleşen sosyal medya hesabındaki paylaşımı ya da kullanıcının sahip olduğu aygıtın kendi kontrolü dışında bir başka kimse tarafından kontrol ediyor olması bu durumun örneklerinden olabilir.

Artık kendimizi internet çağına teslim etmiş durumdayız. Gerçeklik dışında internet üzerinde farklı bir hayat sürüyor olabiliriz, kendimizi sanal gerçekçiliğe bırakıp o sonsuzlukta kaybolabiliriz. Kısacası bu sorunun cevabı öznel bir nitelik taşıdığı gibi, yararlı ve zararları örnekleri çıkabilir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here