Okul

İpek Yoluna Neden Bu İsim Verilmiştir

İpek yolunda taşınan eşyalardan daha çok ipek yolu taşınmaktaydı. Çin’den Anadolu, Akdeniz, Avrupa’ya kadar uzanan ticaret yoludur. Bir çok ülke bu yolu kullanarak büyük ticaretlerini gerçekleştirirdi. Mısır ve Roma gibi büyük devletler ipek ticareti yaptığından dolayı bu yolu kullanmışlardır. İsmini taşınan ipeklerden dolayı almıştır, 16. yüzyıla coğrafi keşiflerin yapılmasına kadar devam etmiştir.

İpek yolu sadece ticaret için değil ordu, bilim adamı gibi farklı amaçlarda dahi kullanılmıştır. Güvenli olması ile birlikte yolcuğun en kısa yoludur. Kültürlerin birbirleri ile kaynaşması ve tanınmasına sağladı. Mısırlı bir tüccar ile Romalı bir tüccarın tanışmasıyla birlikte değişiklikler sağlandı. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler kervancılar tarafından ülkelere kadar ulaştırılmıştır.

Asırlar boyunca ipek yolu ve baharat yolu Osmanlı Devleti’nin kontrolüne olan ticaret yollarıdır. Yeni ticaret yolları keşfedilene kadar Osmanlı ekonomik olarak gelişmeler kazanmıştır. Ancak ticaret yollarının kullanılmasından dolayı Osmanlı’nın ekonomisinde çöküş yaşanmış ve gerileme dönemine girmiştir. İpek yolu önemli ticaret yollarından sadece biridir.

ipek yolu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu