Okul

İş Güvenliği Nedir

İş kazalarında yaşanan artıştan dolayı Çalışma Bakanlığı olmak üzere bir çok bakanlık iş birliği içerisinde çalışmalarını devam ettirmektedir. İşyerlerinde yaşanan ölümlerden dolayı iş sağlığı ve güvenliği konusunda yeni çalışmalar yapılmakta. İşçilerin çalıştıkları yerde karşılaşabilecekleri kazalara karşılık alınan tedbir ve önlemlerdir.

İş güvenliği işyerinde çalışan işçilerin sağlıklı ve güvenliği için alınan önlemlerdir. İşin kazasız olarak bitirilmesi için çalışan işçiler için gerekli önlemler alınmalıdır. Ücret karşılığında çalışan işçilerin canlı olduklarını unutmamalıyız. İş sağlığı ve güvenliğine dair gerekli kanunlara göre hareket edilmelidir. Öncelikli olarak iş güvenliği ardından iş yapılmalıdır. Sağlığımızı tehdit eden durumlarda iş yapılmamalıdır. Gün içinde yapılan bir çok faaliyet can riski oluşturur. Merdiven çıkmak, ekmek kesmek, otomobil kullanmak, cam silmek, mobilya taşımak, üretim aşamasına kadar herkes tehlike altındadır. Gerekli güvenlik önlemleri alınması iş kazalarının önüne geçer.

Fiziki şartlar altında çalışan işçilerin olası kaza risklerinin azaltılmasına yönelik hareket eder. Üretimde işçi sağlığı korunarak olası kazalar önlemiş olunur. Kaliteli çalışma ortamında insana saygı gösterilir. İş güvenliğinin temelini oluşturur. Bu sebeple çalışma ortamında gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması durumunda can kaybına ve verim düşmesine sebep olur.

İşçilerin yaşama hakkına saygı duyulmalı.
İşçilerin insan oldukları unutulmamalı ve vicdani olarak sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz.
Yasak olarak iş güvenliği konusunda üzerimize düşenleri yerine getirmeliyiz.
Üretimin sorunsuz olarak sağlanması için.
Avrupa standartlarında üretimin yapılmasında.
Sağlıklı ve güvenli bir toplum için.
Çalışanların moralini yüksek tutarak verim almak için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu