İşçi Hakları Nelerdir

İşçi, bir sözleşmeye bağlı olarak ücret karşılığında çalışan kişidir. Bir sektörde veya iş yerinde ister masa başı olsun, beden gücüyle çalışan olsun kanunen işçi sayılır. Bununla birlikte kanunun belirlediği hak ve sorumluluklara da sahiptir.

Hizmet

– Bir kişinin işini görme, iş yapma yararlı çalışma durumunda sorumlulukları.

İşçi Hakları Nelerdir?

En önemli işçi haklarını ele alacak olursak maaştır. Maaş almayan bir işçi tabii ki düşünülemez.

Bunlarla birlikte;

– Sosyal sigortası olmalıdır.
– Kıdem ve ihbar tazminatı en doğal haklarıdır.
– Fazla mesai ücreti,
– Yıllık izinli ücret ve hafta tatili önemli haklarıdır.
– Resmi tatiller ve Bayram tatilleri,
– Maddi ve manevi oluşabilecek zararların karşılanması,
– İşe geri iade hakkı, gibi hakları bulunmaktadır.

Bu haklar işçilerin hem maddi hem de manevi olarak mağdur olmamaları açısından önemli haklardır.

Maaş: İşçi, belirli bir ücret karşılığında hizmet verir. Verdiği hizmet karşılığında aldığı paraya maaş adı verilir. İşçilerin en temel haklarından biridir.

Sosyal Sigorta: İşçi haklarının arasında önemli bir yeri olan sosyal sigorta, işçinin hem emekliliği için hem de oluşabilecek sağlık haklarından faydalanabilmesi noktasında önemlidir. Sadece kendisi olmayıp aile bireyleri de bu haktan yararlanabilirler. Kanunen işi veren kişi işçinin işe başladığı tarihten sosyal sigortasını yaptırmakla zorunludur. Yaptırılmaması durumunda işveren kanunen suçlu duruma düşer ve para cezasıyla cezalandırılır.

Kıdem Tazminatı: İşçinin durduk yere veya keyfi durumda işten çıkarılması durumunda işverenden alacağı paradır. Alamadığı durumda ise kanunen haklara başvurulabilir.

İhbar Tazminatı: Hem işvereni hem de işçiyi gerektiren bir durumdur işçi işten çıkmadan önce işverene bilgi vermelidir. İşveren de işçiyi eğer işten çıkaracaksa işçiye bilgi vermelidir. Aksi takdirde suçlu olan taraf ihbar tazminatı verme durumunda kalır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here