İshalin Nedenleri ve Tedavisi

İshal her yaşta görülebilen bir hastalıktır. İshalin nedenleri ve tedavisi bilinip ona göre evde de uygulanabilecek doğal yollarla ishal tedavi edilir. Eğer ishal hala devam ederse o zaman bir doktora başvurulur.

İshalin Nedenleri

Beslenme Bozuklukları: Aşırı yeme, unlu gıdaların fazla tüketilmesi ya da farkında olmadan bozulmuş gıdaların tüketilmesi ishale neden olur.

Enfeksiyon Kaynaklı: Bazen gıdaların üzerinde ya da sularda gözle görülmeyen mikrop, virüs ya da mantar gibi mikroorganizmalar bulunur. Bunlar hijyen kurallarına uyulmadan tüketildiğinde ishale neden olur.

Çeşitli Durumlar: Bazen enzim eksikliği ya da sindirim sistemindeki bir bozuklukta ishale neden olur. Bu durum hayati bir önem taşıdığı için doktora başvurulması gerekir.

İshalin Tedavisi

İshalin tedavisinde bazı gıdaları tüketmek ishali keser. Yalnız bu gıdaların iyi bilinmesi gerekir çünkü bazı gıdalar ishali keserken bazı gıdalar da ishali arttırır.

Haşlanmış Patates: Bağırsaklardaki toksinlerle savaşması ve kolay sindirilmesi nedeniyle ishale iyi gelir.

Kızarmış Ekmek: Özellikle kızarmış beyaz ekmeğin tüketilmesi gerekir. Fakat bir öğünde 1 dilimden fazla tüketilmesi önerilmez.

Kraker: Yağsız ve baharatsız olduğu için sindirilmesi kolay olan kraker ya da galeta tüketilmesi önerilir. Çok açık bir çay ile tüketildiğinde daha çabuk sindirilir.

Simit: Simitteki susamın içerisinde doymamış yağ asitleri bulunduğundan dolayı sindirim ve bağırsak hareketlerini düzenlemede yardımcı olur.

Derisiz ve Yağsız Tavuk Eti: İshal durumunda yağlı besinlerden uzak durulması gerektiği için suda pişmiş yağsız tavuk eti içeriğindeki yüksek proteinler sayesinde ishale iyi gelir.

Probiyotik: Probiyotik içeren yoğurt bakteri ya da mikroplardan kaynaklanan ishale iyi gelir.

Limonlu Su: 1 bardak suya 5-6 damla limon sıkılarak içilen su kaybedilen sıvı ve mineralleri kazandırır.

Muz: İshalle kaybedilen magnezyum ve potasyum gibi mineralleri geri kazandırır ve dışkının koyulaşmasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here