Okul

Işık Kirliliğini Azaltmak İçin Hangi Önlemleri Almalıyız

Işık Kirliliğini Azaltmak İçin Alınacak Önlemler, Işık Kirliliği Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Işık kirliliği gerektiğinden daha fazla ışığın yayılması sonucunda meydana gelir. Fazla miktarda ışığın aydınlatılması sonucunda oluşan görüntü ışık kirliliğidir. Sokak lambaları gerektiğinden fazla yakın ve fazla ışık yaymaları sonucunda kirlilik ortaya çıkar. Gereksiz ve ihtiyaç olmadan yapılan aydınlatma aynı zamanda ülke ekonomisine ciddi kayıplar yaratıyor. Ülkemizde yıllık olarak fazla aydınlatma bunlarda ışık kirliliği sınıfına girerek 10 milyon dolarlık zararlar oluşmasına sebebiyet oluyor. Aydınlatma konusunda gerekli önlemler alınmalı ülke ekonomisine katkıda ve insanların göz sağlığının korunması gerekli olur.

Azaltmak için bizim ve yetkili kurumların gerekli önlemleri alarak azalması sağlanabilir. Aydınlık yeterinden fazla olduğu durumlarda azaltılması gereklidir.

Park ve bahçe gibi sosyal alanlarda tasarruflu ışık türler kullanılmalı aynı zamanda gereksiz aydınlatmalar kaldırılmalıdır.

Kullanılan ampuller tasarruf olanlardan seçilmeli harcanan enerji kaynağında tasarruf yapılmalı.

Sokakların aydınlatılması için kullanılan lambalar saat ayarına göre olup erken veya geç açılmamalı. Gün aydınlanmaya başladığı zaman otomatik şekilde kapanmalıdır.

Tasarruflu lamba türü olan sodyum lambalar kullanılarak enerji bakımından tasarruf sağlanmalı.

Mağaza ve vitrinlere sahip olan yerlerde aydınlatmalar gece 11 den sonra otomatik şekilde kapanarak kirlilik önlenmeli.

Güvenlik için kullanılan lambalarda ise harekete duyarlı sistemler geliştirilerek gerektiği zaman otomatik şekilde açılmalı.

ışık kirliliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu