Genel Kültür

İskoçya Nasıl Bir Ülkedir?

Dünya’nın en güzel ülkelerinden biri de hiç kuşkusuz ki İskoçya’dır. Birçok özellikleri sayesinde diğer birçok ülkelerden çok daha farklı olan bu harika ülke hakkında makalemizde detaylı olarak bilgiler sunmaya çalışacağız. İskoçya’yı belki de birçoğumuz bazı nitelikleri sayesinde azda olsa hakkında bilgi sahibi olabilmekteyiz. Fakat bu harika ülke hakkında henüz bilmediğimiz birçok özellik bulunmaktadır.

Kuruluşundan buyana birçok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan bu harika ülkenin en belirgin özelliklerinden biri birçok yönden zengin olmasına rağmen bu önemli özelliğini dünya’ya sunmaktan kaçınmasıdır. İskoçya’yı özel kılan bu önemli özelliği sayesinde ayrıca Avrupa ülkeleri arasında da önemli bir konuma sahip olmuştur. Kuzeybatı Avrupa kıtasının en önemli ve en zengin ülkelerinden biri olan İskoçya özellikle çarpıcı dağ manzaraları vadileri, sayısız miktarda yeşil alanları ve sayısız ormanları ile Avrupa kıtasının en ünlü ülkelerinden biri haline gelmiştir. Bununla birlikte kusursuz mimari özelliklerde inşa edilen rengarenk yerleşim merkezleri ile de ünlü bir ülke olan İskoçya bununla birlikte oldukça sıcak kanlı insanlara da sahip olmaktadır.

Bu harika ülkenin en belirgin özelliklerinden biri de dünyanın en kaliteli ve geniş sahalı golf sahalarının burada yer almasıdır. Dolaysıyla oldukça lüks ve kaliteli golf sahalarına ev sahipliği yapan İskoçya bu önemli özelliği sayesinde de Avrupa kıtasının en önemli ülkeleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte golf tutkunlarının ana merkezlerinden biri olan İskoçya aynı zamanda oldukça zengin bir kültür yapısına da sahip olmaktadır. Ülke geçmiş dönemlerden günümüze dek sadece tek bir kültürden değil karma kültür yapısından meydana gelmiştir.

Sanayi bakımından da oldukça gelişmiş olan İskoçya aynı zamanda son yıllarda tarım alanlarında da kayda değer gelişmelere imza atmıştır. Tarihi merkezleri sayesinde de Avrupa kıtasının en önemli ülkelerinden biri haline gelen İskoçya yine kuruluş tarihinden günümüze kadar birçok tarihi müzelerinde varlığına önemli katkılar sunmuştur. Daha çok orta sınıflı insanların yaşadığı bu ülkenin yine en belirgin özelliklerinden biri de birçok yönden her geçen yıl daha da gelişmesidir. Mesela askeri yönden eski dönemlere göre son dönemlerde oldukça önemli gelişmelere imza atan İskoçya yine askeri alanda teknoloji yönünden oldukça kaliteli silah ve askeri teçhizatlar üretmiştir.

Diğer birçok Avrupa ülkelerine göre genel olarak nüfusunun fazla yoğun olmadığı İskoçya’nın en belirgin özelliklerinden biri de oldukça kaliteli turizm otellerine sahip olmasıdır. Bu harika ülkeye seyahat etmek için gittiğinizde ülkeye giriş yaptığınız andan itibaren çevrenizde pek çok lüks otellerin belirdiğini fark edeceksiniz. Bu harika ülkenin bazı olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Bu harika ülkenin en belirgin olumsuz yönlerinden biri de araç trafiğinin oldukça yoğun geçmesidir. Özellikle insanlar işlerinden çıktıktan sonra araçları ile doğal olarak trafiğe giriş yapmakta ve akşama doğru trafik alanlarında yoğunluk meydana gelmektedir. Dolaysıyla İskoçya hükümeti bu olumsuz durumun giderilmesi amacıyla her ne kadar birçok tedbir almışsa da maalesef çoğu zaman beklenen sonuca ulaşamamıştır.

iskocya harita

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu