Teknoloji

İşletim Sistemim Kaç Bit Nasıl Öğrenebilirim

Windows 10 ve diğer işletim sistemlerini kullanıyorsanız eğer kaç bit olduğunu unutmanı durumunda sistemin üzerinden kontrol edebilirsiniz. 32 bit ve 64 bit olmak üzere işletim sistemleri bulunmaktadır. Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 kullanımlarında aşağıdaki sistem sayesinde bilgisayarınızın bit bilgisini öğrenebilirsiniz. 32 ve 64 bit Windows birbirlerinden çok farklıdır. 32 bit işletim sistemine sahip 4 GB Ram kullanabilir, 64 bit işletim sistemine sahip olanlar 4 GB üzeri Ram kullanabilirler. Bilgisayarınızın Ram miktarı 4 GB’dan az ise 32 bit kurunuz ancak fazlaysa 64 bit kullanmanız gerekir. Ram fazla olmasına rağmen 32 bit kullananlar performans kaybı yaşayacaktır.

İşletim sistemi 64 bit kullananlar daha çok performans alırken 32 bit kullananlarda daha aşağılarda görülmektedir. Kullandığımız işletim sistemine bağlı olarak yukarıda belirtilen şekilde doğru seçimi yapmanız olacaktır.

Şuan kullandığınız bilgisayarın 32 mi 64 bit mi olduğunu öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Windows 7-8-10 kaç bit öğrenme;

Başlat > Çalıştır gelerek Dxdiag yazarak enterlayınız.

isletim sistemi ogrenme

Açılacak sayfada Sistem başlığının altında Sistem bilgisinde yer alan İşletim Sistemi kısmında kullandığınız işletim sistemine dair bilgiler yer almaktadır. Kaç bit olduğunu öğrenebilirsiniz.

isletim sistemi ogrenme 2

Diğer bir yöntem ile kaç bit olduğunu öğrenmek için bilgisayarınıza sağ tık yapınız ardından özelliklere tıklayınız. Açılacak yerde Sistem bilgisinde Sistem türü yazan kısımda kaç bit olduğunu öğrenebilirsiniz.

isletim sistemi ogrenme 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu