Sözlük

İsraf Nedir Kısaca

Sahip olduklarımızı lüzumsuz harcamalar yaparak ihtiyacımız dışında saçıp savurmaktır. İsraf etmek zararlı davranışlardan biridir. İhtiyacımız olmadığı halde yeni ürün almak, atılmaması gerektiği yerde atmak veya başkasına vermektir. İsraf sadece maddi olarak değil kullandığımız eşyalara kadar her şeyde olur.

Elimizi yıkarken dahi fazladan kullandığımız su dahi israftır. Banyo yaparken suyu kapatarak yapacağımız ufak tefek tasarruflar israfı önler. Yiyebileceğimiz kadar alacağımız ekmek israfın önüne geçer. Dünya üzerinde her gün çöpe atılan ekmekler Afrika’daki açlığı önleyebilir. Ufak bir ekmek parçası dahi israfa sebep olur. Çevremizdeki olaylara karşı duyarlı olursak israfa karşı harekete geçmiş oluruz. Günlük işlerimizi yaparken dahi boş geçirdiğimiz zaman dahi israftır. Asla satın alınmayacak olan zamanı doğru kullanmazsak israfa neden olur.

İsraf dinimizde uygun olmayan yerlere dağıtılması ve harcanmasına denir. Mürüvvet faydalı olmak için yapılan iyiliktir. Dine uyulmayan israf haram sayılır. Sahip olunanlar faydasız harcamak, Allah yoluna değil de kendi kişisel zevklerimize harcamaktır. İhtiyacı olan insanlar yoluna harcanacak mal mülk israf sayılmaz. Zekatını veren alın teriyle para kazanan kişi malını mülkünü harcayabilir. Ancak haram kılınmaması için doğru yolda harcamalıdır.

israf nedir
israf nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu