İstanbul’da Yedi Tepenin İsimleri

Asya ve Avrupa arasında köprü görevi gören ve her yıl milyonlarca turist ağırlayan İstanbul Türkiye’nin en kalabalık şehri. Kocaman bir tarihe ev sahipliği yapmış olan İstanbul’u yedi tepeli şehir olarak da biliyoruz. Hatta İstanbul’un yedi tepesi şairlere de ilham olmuştur. Öyle ki Necip Fazıl Kısakürek, Nazım Hikmet gibi Türk edebiyatına derin izler bırakmış şairler ve yazarlar bile İstanbul’un yedi tepesine yapıtlarında sıkça yer vermişlerdir.

Ama bu yedi tepenin hangileri olduğunu bilen çok fazla insan yoktur. Peki, İstanbul’un üzerine kurulu olduğu bu yedi tepe hangi tepelerdir ve nerededir? İşte İstanbul’un simgeleşmiş tanımındaki o yedi tepe ve bulundukları yerler.

İstanbul’da ki yedi tepelerin isimleri nelerdir?

İstanbul’un yedi tepesi, bugünkü haliyle bildiğimiz İstanbul’un değil, eski İstanbul’un yani sur içinde kalan İstanbul’un tepeleridir.

1. Sarayburnu Tepesi: Üzerinde Ayasofya’nın, Sultanahmet Cami’nin ve Topkapı Sarayı’nın bulunduğu bölgedir. Burası bugünkü İstanbul’un en turistik yerlerinden biri olduğu gibi eski İstanbul’un da kalbidir.

2. Çemberlitaş Tepesi: Üzerinde Nuruosmaniye Külliyesinin bulunduğu, Çemberlitaş’ın yer aldığı tepedir. Bu tepede Firuzağa Camisi, Çinili Han, Mısır Çarşısı, Kapalıçarşı, Binbirdirek Sarnıcı, Çemberlitaş Hamamı, Nuruosmaniye Camisi yer almaktadır.

3. Beyazıt Tepesi: Günümüzdeki İstanbul Üniversitesi Merkez binasının bulunduğu tepeye verilen isimdir. Beyazıt Camisi, İstanbul Üniversitesi, Laleli Camisi, Çukurçeşme Hamamı, Süleymaniye Külliyesi, Mimar Sinan Türbesi ve Zeyrek Camisi bu tepede bulunmaktadır.

4. Fatih Tepesi: Fatih Külliyesinin bulunduğu tepedir.

5. Yavuzselim Tepesi: Üzerinde Sultan Selim Külliyesi bulunan tepedir. Yavuz Sultan Selim Camisi, Fethiye Camisi, Kariye Camisi, Fener Rum Patrikhanesi bu tepede yer almaktadır.

6. Edirnekapı Tepesi: Edirnekapı ve Ayvansaray mahallelerinin üzerinde kurulduğu tepedir. Mihrimah Sultan Camisi ve Tekfur Sarayı bu tepede bulunmaktadır.

7. Kocamustafapaşa Tepesi: Aksaray’dan başlayarak surlara ve Marmara sahiline kadar giden bölgedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here