Genel Kültür

İsviçre Nüfusu

İsviçre toprak bakımından küçük olup adeta Avrupa ülkelerinin arasına sıkışmış gibi durmaktadır. Denizlere kıyısı olmayıp 41.285km2 yüzölçümüne sahip olup Avrupa Birliği ülkelerinden birisi olmaktadır. Ülke genellikle dünya genelinde barış isteyip savaşlara karşı bir duruş sergilemiştir. Kişi başına düşen milli gelire göre dünyanın en zengin ülkelerinden olmaktadır. Kendisine has ana dil olmayıp Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanca konuşulmaktadır. Genelde konuşulan dil olarak Almanca olup ülkeye bağlılık duyguları federalizm ve doğrudan demokrasi gibi manevi değerlerdir.

Son yapılan nüfus sayımına göre İsviçre’nin 2016 yılında nüfusu 8,372 milyon ulaşmıştır. Son 4 yılda 375 binlik nüfus artışı gözlemlenmiştir. Nüfusa orantılı olarak milli geliri oldukça yüksektir. İsviçre ekonomik gelişme kazanan ülkelerin başında gelmektedir.

Para birimi İsviçre frangı olmaktadır.
Telefon kodu +41
Kişi başı milli geliri 32.300$ olmaktadır.

İsviçre topraklarında Alp dağlarından muhteşem manzaraya şahit olabilirsiniz. Rengarenk kasabalarının yanı sıra sizi kendine aşık edecektir. Mimari yapısı bakımından daha önce görmediklerinizi göreceksiniz. Matterhorn şüphesiz dünyanın en meşhur dağı olmaktadır. Yüksekliği ve yapısı bakımından sizi kendisine aşık edebilir.

isvicre haritasi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu