Genel Kültür

İtfaiyeci Nasıl Olunur

İtfaiyeciliği günümüzün küçük görülen ama onlar kimileri için birer kahramanlar. En tehlikeli anlarda onlardan yardım istenerek görevliler tarafından harekete geçilir. Yangınlarda, depremlerde, doğal felaketlerde görev alırlar. Binada çıkan yangınlarda çocuğu kurtarmak için canları pahasına mücadele ederler. Onların tek rakipleri zamandır, her an ne olacağını bilmeden amansız mücadele içindelerdir. Ne kadarda karizmatik gözüküyor onların kahramanlıkları. Cesur oldukları kadar güçlüler.

İtfaiyeci olmak için lise mezunu olmanız gerekmektedir. Belediyelerin bünyesinde faaliyet gösteren yerlerde itfaiyeci ilanlarını takip edebilirsiniz. İlanlarda başvuru yaparak değerlendirme sonucunda mülakatlara çağrılırsınız. Başarılı olmanız durumunda itfaiyeci olarak işe başlamanız mümkündür.

İtfaiye erliğine başvuru yapacak olan kişiler 657 sayılı kanunun 48. Maddesindeki şartları yerine getirmelidir.

İtfaiyeci olmak için gerekli şartlar;

1 -Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak.
2-Kamu haklarından mahrum bulunmamak.(Ağır hapis veya bir yıldan fazla hapis cezası ile yüz kızartıcı bir suç ile hüküm giymiş bulunmamak)
3-Sağlık açısından kapalı mekan, dar alan ve yükseklik gibi fobisi olmamak kaydıyla itfaiye teşkilatının çalışma şartlarına uygun olmak,
4-Tartılma ve ölçülme aç karnına, soyunuk ve çıplak ayakla olmak kaydıyla erkeklerde en az 1.67 m. kadınlarda en az 1.60 m. Boyunda olmak ve boyun 1 m den fazla olan kısmı ile kilosu arasında (+,-) 10 kg.dan fazla fark olmamak.
5-İtfaiye Eri sınavının yapılacağı günü itibariyle 30 yaşını doldurmamış olmak.
6-2010 yılı KPSS sınavına girmiş ve sınav sonucunda en az 70 puan almış olmak.
7-Erkek adaylar için askerliği yapmış, tecilli ya da muaf olmak.
8-Kalıcı, bulaşıcı hastalığı olmamak, görevini düzenli bir biçimde yapmaya engel olacak, bedence ve akılca bir sakatlığı bulunmamak.” Ayrıca ilanda lise ve dengi okul mezunu olma şartı arandığı belirtiliyor. Ancak özellikle büyük şehirlerde üniversite mezunu itfaiye eri alımı sıklıkla yaşanan bir durum. Belli yaş ve boy/kilo şartları vb. ilanlara göre değişebiliyor.

itfaiyeci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu