İthalatçı Garantisi Nedir

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle, her geçen gün daha fazla teknolojik ürün piyasaya giriş yapmaktadır. Bu duruma bağlı olarak bazı ürünlerin garantisi satıcı firma tarafından verilmekteyken, bazı ürünlerde garanti ithalatçı firma tarafından sağlanmaktadır. Peki, ithalatçı garantisi nedir ve ne işe yarar?

Satılmakta olan ürünün garantisinden üretici markanın değil, ürünü ithal eden firmanın sorumlu olduğu duruma ithalatçı garantisi denilmektedir. Ürünü ithal eden firmalar genellikle ürünü daha kolay ve hızlı bir şekilde satabilmek için bu yolu seçmektedir. Çoğunlukla bu firmalar, pazara yeni giriş yapan firmalardır. Ancak bakıldığında bu firmaların ürünleri de garanti kapsamı altındadır. Çünkü ithal ettikleri ürünü satarken ithalatçı garantisi altındadır ibaresi ile müşterisine firmanın yerine kendisi garanti taahhütlerini yerine getireceğini tebliğ etmektedir.

İlk başlarda müşteriler tarafından hoş karşılansa da, birçok markanın yetkili servisi maalesef ithalatçı garantili cihazlar için hizmet verememekte ve yedek parça temin edememektedir. Ayrıca ithalatçı garantili ürünler için sunulan garantinin kısıtlı olduğu ve zamanla bekleneni karşılamadığı da bir gerçektir. İthalatçı garantili ürünler genellikle özellik ve fiyat olarak düşük maliyete sahip olmalarına rağmen, büyük bir risk ve kısıtlı garanti servis ağına sahip olmalarından dolayı birçok kişi tarafından tercih edilmemektedirler. Son zamanlarda ise bu durumu fark eden ithalatçı firmalar servis ve garanti ağlarını her geçen gün büyütmeye ve büyük firmaların garanti servisleriyle ortaklık anlaşmaları yapmaya başlamışlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here