Genel Kültür

K Harfiyle Başlayan Hayvan İsimleri

Dünyamızda birçok çeşit hayvan türü bulunmakta. Çeşitlerine göre farklılıklara sahiplerdir. Biyolojik olarak canlılar nesillerini devam ettirebilmek için ürerler. Hamilelik ve yumurtlama yöntemi ile çoğalırlar. K harfi ile başlayan hayvanlar hangileridir aşağıda verilmiştir.

Kanarya: Uçan kuş türüdür. Güzel sesi ile bilinen hayvandır. Kanarya ismi Latince’de köpek anlamına gelmektedir. Yaklaşık 10 yıl boyunca yaşarlar. Uzunlukları 10-12 cm bulur. Kanatlarının genişliği 20-23 cm’dir.
kanarya

Kanguru: Anavatanı Avustralya olan memeli hayvandır. Ülkemizde hayvanat bahçelerinde görebileceğimiz hayvandır. Ülkemizde kanguru yoktur. Kangurular daha çok Avustralya’da yaşarlar. Kanguruların ayak yapıları zıplayarak gitmek için yapılmıştır. Ayakları oldukça kuvvetli olduğundan zıplamaya elverişlidir. Birçok kanguru çeşidi vardır.
kanguru

Kaplan: Kedigiller ailesine üye olan hayvandır. Büyük ve etçil hayvandır. Vahşi hayvanların büyük bir kısmı kaplanlardan oluşur. Sibirya, Hindistan ve daha birçok yerde yaşayabilirler. Kamuflaj yetenekleri sayesinde avlarına sinsice yaklaşabiliyorlar. Türkiye’de 1970’den itibaren üç defa görülmüştür.
kaplan

Kaplumbağa: Kaplumbağalar kabukları ile bilinirler. Sert ve kemiksi kabuklarını evleri olarak kullanırlar. Dört ayaklı yerde sürünerek hareket eden hayvandır. Oldukça yavaş hareket ederler. Dünya üzerinde 250’ye yakın kaplumbağa türü bulunmaktadır. Türlerine göre yaşam süreleri yüzlerce yılı bulabiliyor.
kaplumbaga 1

Karınca: Karıncalar toprak altında yaşayan canlılardır. Günümüzde 12 binden fazla türü vardır. Antenlerini kullanarak iletişime geçerler. Soğuk bölgeler hariç genelde dünyanın birçok yerinde görülürler. Koloniler halinde yaşamlarını devam ettirirler. Kraliçe karıncanın kontrolünde yaşarlar.
karinca

Karga: Uçan kuş türlerindendir. İri yapılı, düz gagaları, pençeleri, genellikle siyah renkte olan canlılardır. Genellikle leş yiyici olarak bilinirler. Mısır tarlalarında sık rastlanır, mısırı çok severler. Ses taklidi bakımından oldukça yetenekliler. Bazı kargalar 100 kelimeyi ve 50 cümleyi öğrenmişlerdir.
karga

Karıncayiyen: Boru biçimde ağızları olan canlılar genellikle karınca yiyerek beslenirler. İsimlerini de karınca yediklerinden almışlardır. Pençelerini kullanarak karınca yuvalarını kazırlar burunları ile beslenirler. Bazıları ağaç tepelerinde yaşarken bazıları da toprak üzerinde yaşamaktadır.
karincayiyen

Katır: Eşek ile atın çiftleşmesi sonucunda katır türünde canlı ortaya çıkmıştır. Melez hayvan grubundadır. Attan daha küçük, eşekten büyük ve kuvvetli canlılardır. Katırlar inatçı hayvanlardır.
katir

Kaz: Kazlar iri ve beyaz tüylere sahip, perdeli ayakları olan kuş türleridir. Erkek ve dişileri aynı boylara sahiptir. Kuğulardan küçük, ördekten büyüktürler. Kars bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ot, böcek, yumuşakça ve küçük omurgalı canlılarla beslenirler.
kaz

Keçi: Sarp yamaçlarda yaşayabilen, soğuk ve sıcak iklime adapte olabilen canlıdır. İnatçı olmaları ile bilinirler. Keçi inadı sözü de inatçı olmalarından kaynaklıdır. Yavru keçiye oğlak, erkek keçiye teke denir.
keci

K Harfiyle Başlayan Diğer Hayvanlar

Kedi

Kefal

Kelebek

Kertenkele

Kirpi

Kokarca

Koyun

Köpek

Köstebek

Kuğu

Kumru

Kunduz

Kurbağa

Kuş

Kurt

Kutup ayısı

Kuzgun

Kuzu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu