K Vitamini İçeren Besinler

Vitaminler insan vücudunun olmazsa olmaz en önemli parçalarındandır. Vitaminlerin görevleri yaşamdaki kimyasallar işlemede fabrika gibidirler. Dokuların yenilenmesi, gelişmesi, büyümeyi destelemektedir. Hastalıkların tedavisinde etkin rol oynamakta ve tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

Vitaminlerin eksikliklerinden insan vücudu tamamen çöker. Yetersizlik durumunda kemik, deri, kan, göz, sinir hastalıkları olarak ortaya çıkar. Çocukların ve bebeklerin büyümesinde etkili faktörler arasındadır. Vücudumuz birçok vitamine ihtiyaç duyar ve bazılarını besinlerden yeteri kadar kendisi almaktır.

K vitamini bu vitaminlerin arasında büyük önem yaratmaktadır. K vitamini iki tanedir k1 vitamini ve k2 vitamini şeklinde, k1 vitamini daha çok yeşil yapraklı bitkilerde bulunmaktadır. Yediklerimizin birçok k1 vitaminidir. K2 vitamini ise et ve hayvansal ürünlerde bulunur. K1 vitamini bağırsaklardaki bakteriler sayesinde k2 ye dönüştürmektedir.
K vitamini faydaları arasında kan pıhtılaşmasının en önemli etken maddesidir. Kanamalarda durdurmak şart olduğunda pıhtılaşmasını proteinler tarafından kontrol edilir ve K vitamini harekete geçirir. İki K vitamini de kan pıhtılaşmasında etkin rol oynar. Kemik sağlığı açısından da önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Kemiklerin yenilenmesi güçlenmesindeki önemi göz ardı edilemeyecek düzeydedir.

K vitamini eksikliğinde insanları bekleyen bazı durumlar da ise kanamaların oldukça zor durdurulması, idrarda ve dışkıda kanamalar, burunda kanamalar, diş etinde kanamalar, sindirim sistemindeki hastalıklardır. Besinlerden vücudumuz istediği kadar K vitamini alsa da bazı durumlarda vitamin eksikliği nadirde olsa yaşanabilmektedir vitamini ihtiyacı cinsiyete, yaşa, göre değişiklik göstermektedir.

K vitamini içeren besinler ise yeşil renkli ve yeşil yapraklı bütün sebzelerde bulunur ve sebzeler haşlandığı zaman suyu dökülmemelidir, sebzeler bütün vitaminlerini suya bırakmaktadır. En çok vitamin ıspanakta bulunur ve ardından pazıda bulunmaktadır.

K vitamini zehirlenmesi mümkün değildir. Doğal olmadan alınan tablet halindeki k vitaminleri içerisinde taşıdığı sentetik maddeler sebebiyle zehirleme yapabilir. Kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Brokoli ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler
Taze ve kurutulmuş otlar (fesleğen, tere, maydanoz, kekik gibi)
Taze soğan
Marul
Kıvırcık
Salatalık
Kereviz
Lahana
Kuşkonmaz
Bamya
Soya fasulyesi
Zeytinyağı
Zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler
Kurutulmuş meyveler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here