Kabızlık Nedir? Kabızlığın Çareleri Nelerdir?

Kabızlık zaman zaman birçok insanın çektiği bir sıkıntıdır. Yetersiz ve yanlış beslenmenin sonucunda oluşan kabızlık, tüketilen gıdaların cinsi ile yakından ilgilidir. Fakat bundan kurtulmak için alınabilecek ilaçlar olabildiği gibi bitkisel ürünler sayesinde de kabızlık sorunu giderilebilir.

Lif içeriği açısından zengin besinler tüketmek ve Omega yağ asitleri gibi sağlıklı yağ içeriğine sahip besinler tüketmek kabızlığı giderir ya da kabızlığa maruz kalmayı engeller. Eğer ağır yağlı gıdalar, işlenmiş gıdalar ve besin lifi açısından fakir gıdaları sık sık tüketiyorsanız kabızlığa davetiye çıkarıyorsunuz demektir. Bu tür ürünleri fazla miktarda tüketmek bağırsak hareketlerini yavaşlatır ve bu da kabızlığa yol açar. Zaten bu tarz gıdaları düzenli olarak tüketmek genel vücut sağlığı açısından zararlıdır.

Kabızlığa Karşı Öneriler

Su: Yediğimiz gıdalara dikkat etmek kadar günde 3 litreye yakın su içmek kabızlığın önleyici unsurlarındandır. Su gazlı ve buna benzer sıvı içeceklerden değil doğrudan su içilerek alınması gerekir. Suyun içindeki değerli minerallerin alınması açısından bu şarttır.

Meyve Ve Meyve Suları

Reflü ve ülseri olanların dışında herkes meyve sularını tüketebilir. İçinde doğal asit olan meyveler bu tür rahatsızlıkları olanlara dokunabilir. Eğer ülser ve reflünüz yoksa tüm meyvelerin ya kendisini ya da suyunu içine şeker katmadan tüketmek son derece faydalıdır.

Baklagiller

Lif açısından zengindirler ve kabızlığa karşı çok kısa sürede olumlu etkileri olduğu kesin bilgidir. Bağırsakları yumuşatır, bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Günlük beslenme alışkanlığına nohut, barbunya ve fasulye mutlaka eklenmelidir. Gaz ve şişkinlik yapsalar da gene de mutlaka her gün düzenli olarak tüketilmelidir.

Lif İçerikli Sebzeler

Koyu yeşil yapraklı tüm sebzeler mutlaka her gün tüketilmelidir. Demir ve C vitamini eksikliği bu sayede giderilmiş olur ve hem de vücudun ihtiyacı olan lif sağlanmış olur. Enginar, lahana, karalahana, Brüksel lahanası, kuşkonmaz, havuç, tatlı patates ve brokoli bu sebzelerden en önemli olanlarıdır. Brokoli lif açısından en zenginlerinden birisidir ama sebzeler içinde gaz yapıcı özelliği en fazla olan birkaç sebzeden birisi olduğu da unutulmamalıdır.

Tahıllar

Buğday başta olmak üzere, yulaf kepeği ve kepekli tahıllar sindirime yardımcı besin ürünleridir. İşlenmemiş mısır unu da bu açıdan faydalıdır.

Lif Açısından Zengin Besin Ürünlerinden Bazıları

Elma, armut, erik, böğürtlen, ahududu, incir, kayısı, şeftali, ananas, hurma, Trabzon hurması, fıstık, fındık, badem, brokoli, patates, Brüksel lahanası, lahana, pazı, kuşkonmaz, enginar, yer elması, kereviz, ıspanak, havuç, ıspanak, yeşil fasulye, kuru fasulye, nohut, barbunya, esmer pirinç, darı, yulaf, arpa, keten tohumu, kuru erik, kuru kayısı

Kabızlığı önleyici besinleri gidermek kadar kabızlığa sebebiyet veren gıda ürünlerinden uzak durmak ya da en azından düzenli olarak tüketmemekte önemlidir. İşlenmiş konserve ürünler tüketilmemeli, fast food ve buna benzer beslenme şekillerinden uzak durulmalıdır. Bunun yanında günde 2,5 litre su içmek çok önemlidir. Su içmek için mutlaka susamayı beklenmemeli, 2,5 litre suyu bir günde bitirmek için belli periyodlarda su içilerek bu miktar tamamlanmalıdır.

Eğer aldığınız tüm bu önlemlere rağmen kabız oluyorsanız ya da kabızlığınızda bir hafifleme olmuyorsa doktor kontrolünden geçmeniz en doğru davranış olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here