Kabus Nedir? Neden Görülür?

Kabus, kişilerin uykularında bilinç altında duygusal bozukluklardan dolayı korku veren hayalet, canavar ve cadı gibi korkutucu öğeleri görmeleridir. Kabuslar acı çekme, düşme, yaralanma, öldürülme, korkutulma gibi değişikliklerden oluşabilir. Kişiler aşırı yorgunluk ve stres altında olduklar zaman beynin verdiği tepkilerle beraber insanları etkilemiş olmasıdır. Psikolojik olarak insanlar yıkıntı içerisinde olduğu zaman kabus görürler, genelde uykularından kabusla uyanırlar.

Ara sıra görülen kabuslar kişilerde normal olarak kabul edilir. Genelde hayatın stresi ve yoğunluğuna bağlı olarak insanların zorlanması normal olarak görülür. Uzun süre ve tekrarlanan kabuslar için kişilerin tedavi görmesi gerekebilir.

Kabus beynimize REM denilen kısımda kaydedilmiş bilgiler doğrultusunda görülür. Uyanmaya yol açan korkunç rüyaların görünmesi parasomni atakları olarak bilinir. Uyku bozukluğu kişilerin yoğunluğuna ve yaşadıklarına bağlı olarak gerçekleşir. Sorun olarak gördüğü ve kendisine bunu benimsemesi sonucunda olmaktadır. Çocukları uykudan uyandırdığı gibi kişileri rahatsız eden durumlardandır. Kişi uykusunda gördüğü kabuslar terleme ve çarpıntı ile uyanır. Bazen uykuda yaşanan kabusların etkisinde kalırlar. Rüyada gördüğü boğulma uyandığında aynı şekilde devam ederek vücut tepki vermeye devam eder.

Kabus her yaşta görülebilir ilk olarak 3-6 yaş dönemlerinde ortaya çıkar. Erişkin döneme ulaşınca yaşadığı stres ve olaylar çerçevesinde devamlılık gösterebilir. Çevreden etkilendiği gibi onlara korku yaratan etkiler devamlık gösterir. Psikiyatrik bakımından bozukluk olan kişiler kabusları normal kişilere göre 3-5 kat daha fazla oranda görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here