Kahve Nasıl Üretilir

Sıcak ve keyifli sohbetleri olmazsa olmazı olan kahve sudan sonra en çok tüketilen içeceklerin başında gelmektedir. Kökboyasıgillerden olan kahve ağacındaki meyve çekirdekleri kavrulup öğütülerek kahve elde edilmektedir. Elde edilen kahve süt ya da su ile karıştırılarak içime hazır hale getirilmektedir. Dünya ekonomisinde önemli bir endüstriyi oluşturan kahve, basit bir içecek gibi görünse de karmaşık yapıya sahiptir. Ham kahve iki yüzden fazla kimyasal bileşimi içerisinde barındırmaktadır. Kahvenin tadı kiraza benzeyen meyvelerinden gelmektedir.

Olgunlaşan Kahve Meyveleri Daha Lezzetli Olur

Olgunlaşınca toplanan kahvelerin tadı daha güzel olmaktadır. Meyveler toplandıktan sonra bir makineye boşaltılarak, çekirdeklerin meyvelerden ayrılması sağlanmaktadır. Çekirdekler yüzeylerindeki yapışkan sıvıdan ayrılmak için yıkanır ve bu işlem 24 saat kadar sürebilmektedir. Kahvenin tadı ve değerini belirleyen faktör bu aşamadır.

Çekirdekler saf su ile temizlenerek işlenmeye hazır hale getirilmektedir. Ardından fabrikalara taşınan kahveler, kafeslere dökülerek işlem görecekleri bölümlere iletilmektedir. Kahve çekirdekleri fabrikalarda kavurucu makinelerde kavrulma işlemine tabi tutulur. Bu aşamada çekirdeklerin kimyasal yapısında bazı değişiklikler gerçekleşmektedir. Dış yapıya bakıldığında çekirdeklerin şişerek, iki katı büyüklüğe ulaştığı gözlemlenmektedir. Kahve çekirdeği içerisinde bulunan nem de böylece buharlaşmış olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here