Kalça Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Birçok nedenden dolayı meydana gelen kalça ağrısı, çoğu zaman kişiyi çok rahatsız etmektedir. Bundan dolayı kişinin özellikle kalça üzerinde yere oturması daha fazla ağrıların ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Özellikle bu tip durumlarda dikkat etmek gerekir. Ağrıyan kalçanın üzerinde oturmak daha da acı verecek ve uygulanacak tedavi yönteminde de başarısızlık söz konusu olabilir. O yüzden kalça ağrısının nedenlerini ve tedavi yöntemini incelemeye çalışalım.
​​
Kalça ağrısı nedenleri

Kalça kemiği kırığı: Kalçanın ağrıdığı zamanlarda, yatıp bacağımızı uzattığımızda tekrar kaldıramıyoruz. Kalça kolayca kırılabilen bir kemiktir. Özellikle yaşlılar bu duruma çok fazla maruz kalır.

Kese iltihabı: Kalça eklemi bölgesinde ağrı ve hassasiyet söz konusudur. Bazen kaça ağrısı bacağı ve dize vurabiliyor ve geceleri uyulduğu zaman ağrı artar. Bu durum, kalçanın kemikli kısmında yastıklık yapan ve hareketin yol açtığı sürtünme olayını azaltan içi sıvı dolu keselerin iltihaplanması sonucunda oluşur.

Kalça ağrısı tedavisi

Kalçayı ağrıtan faaliyetlerin terkedilmesi gerekir. Kalça ağrısının tedavisinde masaj uygulaması ihmal edilmemelidir. Bununla beraber egzersiz yapılmalı ama aşırıya kaçmamak şartıyla yapılabilir ve ağır yük kaldırmadan kaçınılmalıdır. Günlük olarak 4-5 kere kalça yerine 25 dakikalık ıslak sıcak bez koyulmalıdır. Sıcak su ile ıslatılmış havlu koyduktan sonra ısıyı muhafaza etmesi için üzerine bir kuru havlu koyulmalıdır. Kese iltihaplarında ise doktor bazen buz kompresi tavsiye edebilir. Bundan dolayı reçetesiz satılan ve eczanelerden kolayca temin edilebilen kremler uygulanmalıdır. Kesinlikle kilo verilmelidir.

Kalça ağrılarının en büyük nedenlerinden birisi de aşırı kiloların olmasından kaynaklanmaktadır. Kalçanın üzerinde yatılmamalıdır. Aynı zamanda yatma zamanında dizlerin ve sırtın altında muhakkak yastık koyulmalıdır. Bu kalça ağrısının tedavisinde yardımcı olacaktır. Kalça ağrısında bitkisel tedavi yöntemlerinden de faydalanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here