Kalça Ağrısının Nedeni

Dengesiz beslenme ve sporsuz süren bir yaşamdan dolayı özellikle kadın bireylerde 50’li yaşlarının başında kalça eklemi romatizmasına oldukça sık rastlanmaktadır. Kalça eklemi uyluk kemiği ile leğen kemiğinin birleştirdiği yerdeki oynar eklemdir. Kalça ağrısı hemen hemen bütün 50 yaş üstü bireylerde sıkça görülen bir problemdir. Kalça eklemi problemlerinde hasta bireyler ağrı hissettiği taraf üzerine oturamazlar veya yatamazlar, ayağa kalkarken ve yürüme sırasında ağrı hissederler. Şişlik, morarma, sıcaklık hissetme gibi yakınmalar da ortaya çıkabilir.

Kalça Ağrısının Sebebi Nedir

Kalça kemiklerinin çevresindeki yumuşak dokuların zedelenmesiyle oluşan ağrılar; kemik ve kas yapılarının arasında bulunan küçük keseciklerin incinmesi gibi sebepler kalça ağrısında sıkça görülmektedir. Kireçlenme, vuruk ve kırıklar, mikrobik hastalıklar, kalça çıkığı problemleri, eklem zarı iltihaplanmaları, iltihaplı romatizmalar, eklem bozuklukları kalça ağrısının sebeplerine örnek olarak gösterilebilir.

Kalça Ağrısının Tedavisi Nedir

– Hasta birey bol bol istirahat etmeli, kendisini zorlayacak hareketlerden kaçınmalıdır. Merdiven çıkmak, bisiklete binmek, ip atlamak, koşmak gibi aktiviteleri kesinlikle yapmamalıdır.

– Kas gevşetici kremler kullanılarak ağrı olan bölgeye düzenli bir şekilde yavaş ve narin hareketlerle masaj yapılmalıdır.

– Fizik tedavi ağrı kesici özelliği ve doku iyileşmesine yardımcı olduğu tedavilerle yaygın olarak kullanılır.

– Dengeli beslenerek kilo vermek kalçaya binen yükleri azaltarak kalça eklemini rahatlatır.

– Eklemin iyileşmesine yardımcı olacak egzersizler de çok önemlidir.

– Kalça eklem ağrısı yeterince ilerlemiş ve yukarıda bahsedilen maddelerle iyileştirilemeyen hastalan bireylerde, cerrahi operasyon gerekebilir. En sık yapılan kalça ameliyatı kalçaya ilişme konulmasıdır.

Kalça Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır

Protez ameliyatı doktorların en çok tercih ettiği yöntemdir. Fizik tedavi ve ilaçlarla iyileşemeyen hastalarda en sık kullanılan ilişme ameliyatı bozulmuş olan eklemin çıkarılarak eklem fonksiyonu görecek yapay parçalar konulmasıdır. Takılan ilişme sonrası doğru tedavi yöntemiyle birey ameliyat öncesi şikâyetlerinden kurtulur ve günlük hayattaki hareketlerini daha rahat yapmaya başlar. Hasta birey ağrısız ve işlem gören bir ekleme kavuşmuş olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here