İlginç Bilgiler

Kalemi Kim Buldu İcadı

Kalemin icadı aslında bir ressamın mürekkep konusunda sıkıntıya sokması ile başlamıştır. Ladislao Biro Macar heykeltıraş, ressam ve yazar olmaktadır kalem onun hayatı için çok önemli olduğundan dolayı devamlı mürekkep değiştiriyordu.

Çalışmalarına başladı fark ettiği gazetelerde kullanılan mürekkep hemen kuruyor ve ıslaklık bırakmıyordu. Bunu bir kalem aracılığı ile kullanması gerekecekti aklındaki fikir kalemin uç kısmından mürekkebi bırakacaktı. Kalemin ucuna minik bir top koyarak kullanmaya başladı kalemin ucu kağıda değdiği sürece top döner ve mürekkep kağıtta iz bırakırdı.

1938 yılında patendi alınarak 1943 yılında iki kardeş tarafından icatlarını finanse etmek için Arjantin’de satışa sunmaya başladılar. Kısa süre şirket BIC Corporation tarafından alınmıştır. Kalemin icadı geçmişte günümüze böyle sağlanmıştır.

Yararlı icatlar arasında yer alıp M.Ö. insanların kullandıkları kömür ve taşlar olmuştur duvarları çizerek bilgileri ifade etmişlerdir.

Tarihte ucu mürekkebe batırılmış kalemler, tüy kalemler ve kurşun kalemler kullanılmıştır.

Kurşun Kalemin İcadı
Kurşun kalemin icadı 1795 yılında yapılmıştır. Fransız Nicholas Jacques Conte ve Avusturyalı Joseff Hardtmuth tarafından yapıldı. Kalemleri grafiti balçıkla karıştırarak yumuşak tahtanın içine yerleştirdiler. İstenilen sertliğe ulaşmasıyla kurşun kalemin yapılması mümkün olmuştur. Yazı yazmak veya çizim yazmak için kağıda baskı ile uygulanan yazı yazma aracıdır.

Silgili Kurşun Kalemin İcadı
Hymen Limpman kurşun kalemin arkasına silgi takma fikrini geliştirmiştir. Bu sayede ihtiyacımız olan silgiyi kurşun kalemin arkasını kullanarak karşılayabilecektik. 30 Mart 1858 yılında patentini aldı. Patenti 4 yıl sonra Joseph Reckendorfer’e 100.000 dolara sattı. Amerikan Yüksek Mahkemesi, Joseph Reckendorfer’in patentini geçersiz kalacak karar verdi.

kalem
kurşun kalem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu