Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Günün en önemli ve özlenen saatleri elbette uyku saatleridir. Günlük stresin ve yorgunluğun giderildiği, vücudumuzun kendini adeta şarj ettiği uyku saatlerini verimli geçirmek, en az uykuda olmadığımız saatleri verimli geçirmek kadar önemlidir.

Fiziksel ve Zihinsel Sağlığın Anahtarı

Kaliteli geçirilen uykular, fiziksel sağlığınız kadar zihinsel sağlığınızı da olumlu yönde etkiler. Gereğinden az veya çok uyumak, sürekli bölünen uyku, yorgun uyanmak gibi durumlar yaşıyorsanız muhtemelen kaliteli bir uyku yaşamıyorsunuz. Uyku saatlerinizi programlamak ve mümkün olduğu kadar aynı saatlerde uyuyup aynı saatlerde uyanmak uyku kalitenizi etkileyecek unsurlardır. Zihninize yerleşen temiz bir uyku süresi sabahları daha dinç uyanmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra uyumaya yakın zamanlarda ağız fiziksel ve zihinsel aktivitelerden mümkün olduğunca kaçınmalı ve uykuya geçişinizi ağır bir fiziksel yorgunluğun veya zihinsel karmaşanın kölesi haline getirmemelisiniz.

Uyumaya Hazırlanmak

Uyku sürenizi programlamanız kadar uyuduğunuz odanın ambiyansını programlamanız da uykunuzun kalitesini artıran faktörlerdendir. Çok sıcak veya çok soğuk bir oda sağlıklı bir uyku için uygun değildir. Soğuğa daha yakın bir sıcaklık, vücudunuzun daha sağlıklı şekilde uykuya geçmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra seçtiğiniz yastığın yüksekliği veya alçaklığı, sertliği veya yumuşaklığı da boynunuzun en rahat olabileceği poziyona göre olmalıdır. Uykuya dalmadan önce yatakta telefon veya bilgisayara bakıyor olmanız da uyku kaçıran veya uykunuzun kalitesini düşüren unsurlardandır. Bu cihazlar, yaydıkları mavi ışık ve radyasyon sebebiyle vücut dengenizde olumsuz etkiler yaratır.

Uyku vaktinize yakın sürelerde mümkün olduğunca kahve, çay gibi zihin uyarıcı kafeinli içecekler tüketmemeye özen göstermelisiniz. Bu tür içecekler, zihninizi açık tutacağı için uykuya geçiş sürecinizi zorlaştıracaktır.

Uykuda rahat edebilmeniz için yatarken giydiğiniz kıyafetlerin de son derece önemi vardır. Uyuma kıyafetleriniz mümkün olduğunca pamuklu ve hava geçiren kumaşlardan olmalı ve uyku esnasında ne üşümenize ne de terlemenize yol açmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here