Kalp Krizi Nedir

Genellikle göğüsün orta kısmında oluşan şiddetli ağrı olarak tarif edilir. Zamanında ve etkili müdahale yapıldığında rahatlıkla atlatılabilecek bir durumdur. Bu tedavide zaman çok kıymetlidir. Erken ve etkili müdahale yapılmadığında hastalar kriz anında hayatını kaybedebilirler. Kalp kendini yenileyen bir organ olmadığı için kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Sigara kullanmak kalp krizi nedir sorusunda oldukça büyük role sahiptir ve damarın tıkanma süresini hızlandırmaktır.

Spor yapmak, stresten uzak durmak ve dengeli beslenmek bu hastalığı önlemektedir. Hastalık şeker ve tansiyon hastalarını da etkiler. Şeker hastalarında sinir hasarı olduğundan dolayı bu ağrıyı sürekli hissedemezler. Bu yüzden yüksek tansiyon ve şeker hastalığı olan insanlar tedavilerini ihmal etmeyip takip altında tutmalıdırlar. Kalp sağlı için lifli gıdalar tüketmek bu konuda önem taşır. Sebze ve meyvelerle zengin beslenilmeli yağ ve kolesterolden uzak durulmalıdır. Çünkü kalp vücudun kan ihtiyacını karşılarken kendisinin de iyi beslenmesi gerekir. Vitamin ve posa bakımından zengin bu yiyecekler kalbin sağlığını korur. Bu hastalığa yanı sıra baş dönmesi, mide bulantısı, soğuk terlemede eşlik edebilir.

Düzenli egzersiz ve kilo fazlalıklarından kurtulma da bu hastalığın riskini azaltır. Görünmeyen yağlardan kendimizi uzaklaştırmalıyız örneğin; Çerez, unlu mamuller ve birçok hazır gıdadan uzak durmalıyız. Kilonuzu dengede tutabilmek ve kalp sağlığını kaybetmemek için görünen veya görünmeyen bütün yağlardan uzak durmalıyız. Bu hastalık bazı hastalarda dinlenmekle geçebilirken bazı hastalarda ise ani ölüme yol açabilmektedir. Kalp hastalığından korunmak isteyen herkesin düzenli olarak yürüyüş yüzme gibi hafif sporlar yapması gerekir. Bu hastalık şiddetli ağrının yanı sıra sessiz olarak da görülebilir. Bu hastalık genellikle genç, diyabeti olmayan ve çoğunlukla erkek hastalarda görünür. Çoğu zaman tesadüfen yakalanabilir. Bu yüzden düzenli olarak kalp ve damar kontrolü yapılması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here