Kalp Krizinde Bilgi Hayat Kurtarır

Günümüzün en önemli hastalıklarından biri olan ve ölümle sonuçlanan kalp krizlerinde bilgi düzeyi ölüm oranlarını ciddi manada azaltabilir. Öncelikli olarak; kalp krizi konusunda risk faktörlerini bilmek gerekir. Özellikle risk faktörlerini bulunduran kişilerin kalp krizi belirtilerini bilmesi ve krizin başlangıcında gerekli tedbirleri alarak en yakın sağlık birimine başvurması ölüm oranlarını önemli oranda azaltır. Doktorumuzun tavsiyelerine de uymak ve verdiği ilaçlarını da düzenli olarak kullanmak ta hayat kurtarır.

Risk Faktörleri

Kalp krizinde çok farklı risk faktörleri vardır. Bu faktörler hakkında bilgi sahibi olmak kalp krizi riskini azaltır veya hayat kurtarır ve bundan dolayı kalp krizinde bilgi hayat kurtarır Tütün ve alkol kullanımı pozitif ilmin belirlediği önemli kalp krizi risk faktörlerindendir. Bir diğer faktör obezite yani aşırı kilolu olmaktır. Aşırı kiloya en fazla yol açan en önemli faktörler ise fast food tarzı beslenme, yağlı yiyecekleri tüketme ve yeterince spor yapmamadır. Kan yağlarının yüksekliği ve şeker hastalığı önemli kalp krizi riskleridir. Diğer bir risk faktörü modern hayatın kaçınılmaz bir sonucu stresli yaşam tarzıdır.

Sağlık Birimlerine Başvurmak

Kalp krizi genelde üzüntü ve sıkıntı sırasında meydana gelebilir. Yine yürüme ve koşma gibi egzersiz sırasında gelme riski daha fazladır. Bu nedenlerle kişinin kalp krizi belirtileri olan göğüste ağrı, göğüste sıkışma, nefes darlığı ve terleme gibi belirtiler geliştiğinde bunların kalp krizi habercisi olduğunu bilmesi ve hemen oturması, rahatlamaya çalışması ve hızlı bir şekilde en yakın sağlık birimine ambulans veya bir araçla başvurması hayat kurtarmada çok önemlidir. Özetle; insanların küçüklükten itibaren başta beslenme tarzı, kötü alışkanlıklardan uzak kalması, düzenli spor yapması, stresten kaçınması ve kalp krizi belirtileri konusunda bilinçli olmak ölüm riskini azaltmada önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here