Kalsiyum İnsan Sağlığı İçin Neden Önemlidir

Kalsiyum sağlıklı bir vücut için önemli bir mineraldir. Kemikler ve diş sağlığı için her insanın günlük belli miktarlarda kalsiyum alması gereklidir. Kalsiyum bütün beden fonksiyonlarının işleyişinde önemli görevler üstlenmektedir. Bunlardan bazıları kasların kasılması, kanın pıhtılaşması, sağlıklı kemik ve diş oluşumudur. Bazı dönemler vardır ki bunlar: gebelik, emzirme, ergenlik ve menopoz dönemleri gibi kalsiyum ihtiyacının çok fazla olması sebebiyle günlük kalsiyum alım miktarlarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

İnsan vücudu açısında özellikle kemik ve diş gelişimi başta olmak üzere yaptığı görevler nedeniyle kalsiyumun önemi çok fazladır. Kalsiyum vücutta önemli görevleri yerine getirmektedir. Bunlar arasında; kalbin düzenli çalışması, kasların kasılması, sinirlerin iletilmesi ve enerji üretimi sayılabilir. Yeterli ve düzenli kalsiyum tüketimi kanser ve kalp krizi riskini önlemede de önemli etkisi vardır.

Kalsiyum vücudun en çok gereksinim duyduğu mineraldir. Kadınlar için de ayrı önemi vardır. Menopoz döneminden önce kalsiyum alımı ne kadar yüksek ise kemik erimesine yakalanma riski o kadar düşük olur. Kalsiyum içeren gıdalar süt ve süt ürünleri, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler ve fındıktır. Kalsiyumun d vitamini ile beraber işlerliği artmaktadır. Bu yüzden bu gıdaların dışında bol güneş ışığından faydalanmak gerekmektedir. Kalsiyum eksikliği raşitizm hastalığına neden olur. Buna bağlı olarak kemik erimesi ve dişlerin güçsüzleşmesi ortaya çıkmaktadır. Saç dökülmesi ve tırnak kırılmaları da kalsiyum eksikliğine bağlıdır. Bunların dışında sinirlilik, depresyon, kas ağrıları ve yüksek tansiyona da yol açmaktadır. Günlük kalsiyum ihtiyacı her yaş grubu için farklıdır. Normal bir bireyin günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg, gebelik ve 50 yaş üstü kişiler için 1500 mg, çocuklar da ise 500 ile 600 mg arasında olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here