Kamu Gelirleri Nelerdir

Devletin yapmış olduğu tüm mal ve hizmetlerin mutlaka bir gideri bulunuyor. Tabi buna karşılık olarak bir de harcamaları finanse edebilecek olan gelir elde etmek gerekiyor. Eğer bir yerde hizmet adına yapılan gider var ise mutlaka o gider tutarını karşılayacak olan gelir tutarının da olması zorundadır. Devlet yapmış olduğu tüm harcamaları karşılayabilmek için kamu gelirlerine ihtiyaç duyuyor. Kamu gelirleri, bakıldığı zaman devletin tüm gelirlerini de içine alan ve daha kapsamlı olan bir gelir türüdür.

Devletin yapmış olduğu tüm mal ve hizmet sunumlarının bir karşılığı vardır. Yapmış olduğu tüm harcamaları vatandaş adına yaptığı için de bu harcamaların finansmanını yine vatandaşlardan almaktadır. Devlet olarak üzerine düşen tüm görevleri yerine getirebilmesi adına da finansman gerekirken, aslında vatandaşa sunulan tüm hizmet yine vatandaşın cebinden çıkmaktadır.

Kamu Gelirleri Nelerden Oluşur?

Anayasal ve yasal sınırlar içerisinde bakıldığı zaman devlet, cebir unsuruna dayanarak ya da cebir unsuruna dayanmadan da elde etmiş olduğu tüm kamu gelirlerini toplamaktadır. Bu kamu gelirleri başta büyük payını oluşturan vergi, resim, harç, borçlanma, parafiskal gelir, şerefiy, mülk ve teşebbüs gelirleri ile para cezalarından oluşmaktadır. Vatandaşın da bildiği gibi kamu gelirlerini oluşturan en büyük pay vergilerdir. Yukarıda saymış olduğumuz gelirlerin arasından ayrılan verginin kamu gelirleri arasındaki yaklaşık payı da % 90 olarak bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here