Okul

Kan Bağışının Önemi Nedir

Kan bağışı insanlara ikinci bir şans tanır. Kanamadan dolayı vücudunda eksilen kandan dolayı ölebilir. Ancak kan bağışında bulunan sorumluluk sahibi kişiler başkalarının yaşamalarına imkan tanırlar. Kendimizin yakınlarımızın başına gelebilecek kaza durumlarında kan hayat kurtarır. Bağışlanan kan belli bir zaman sonra özelliklerini kaybettiğinden dolayı bir süre zarfı içinde kullanılması gerekmekte. Ülkemizde kan bağışına yönelik yeteri kadar duyarlı olunmamakta. İnsanlar tuhaf karşılaştığı gibi kan bağışı yapmamakta. Aslında hayat kurtardıklarını bilseler manevi olarak huzura kavuştururlar.

Kan bağışı hayat kurtardığı gibi sağlıklı kalmamızı sağlar. Vereceğimiz 1 litre kanın tahlilleri yapılır hastalık var mı yok mu araştırılarak bize bilgi verilir. Önemli bir hastalığımız varsa bize bildirilerek erken teşhis sağlanır. Vücudumuzdan eksilen kan yerine yenileri üretilerek sağlıklı çalışması sağlanır.

Birey olarak düzenli kan bağışında bulunarak hayat kurtarabiliriz. Kan bağışında bulunacaksanız en başta Kızılay ile iletişime geçerek gerekli şubelerinde kan verebilirsiniz. Kan acil değil ihtiyaçtır düzenli olarak verilecek kan hayat kurtarır. Herkes bilinçlenerek yılda en az iki defa kan verilmeli. Sosyal sorumluluk projesi olduğu asla unutulmamalı. Yapacağınız kan bağışı hayat kurtarır.

kan bağışı
kan bağışı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu