Kangal Köpeklerin Özellikleri

Dünyada birçok farklı köpek türü bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kangal köpekleridir. Kangal köpekleri ülkemizde Sivas ilinde ün salmış bir köpek olup büyüdüklerinde çok büyük cüsseli yapıları vardır. İlk defa köpek besleyecek kişiler için uygun değildir. Önceden köpek besleyenlerin de genel kültür için araştırma yapmaları gerekir, beslemek için yavruyken alınması daha avantajlı olacaktır. Bunun sebebi de kangalın ailenize alışması ve herhangi bir sorun yaşanmaması için önemlidir.

Genel özellikleri

Oldukça cüsseli, hızlı, cesur ve zeki bir köpek türüdür. Çocuklara karşı her zaman uysal ve sevecen olan kangallar saldırı anında ya da tehlike hissettiklerinde oldukça yırtıcı ve tehlikelidir. Eğitilebilen bir köpek olması zeki olduğundan kaynaklanır ve sahiplerine bağlılıkları fazladır. Görev ve sorumluluklarını bilen, verilen görevi yapmak için uğraşan bir köpektir. Önceden beri koruyucu ve bekçi köpeği olarak kullanılan kangallar ırk olarak da saflığını koruduğu bilinen bir köpektir. İsim olarak kurt boğan olarak da adlandırıldığından da anlaşıldığı gibi aşırı güçlü köpeklerdir.

Diğer özellikleri

Bekçilik olarak çoban köpeği olarak da kullanılır. Sürüyü yönlendirmeyi bilen işini tam anlamıyla yapan ve koruyan bir köpek türüdür. İçgüdüsel olarak da güçlü olan sezgileri yüksek bir köpektir. Sıcak havalardan hoşlanmazlar kuru ve sert havalarda daha rahat yaşarlar. Erkekleri 74-81 cm boyunda, kiloları 50-60 arasında, dişilerinde boyları 71-79, kiloları 41-49 arasında olmaktadır.

Büyük dişlere sahiplerdir.
Kulak yapıları üçgenimsidir.
Ortalama 11-14 yıl olarak yaşarlar.
Vücutlarını kaplayan tüyler beyazdır.
Kafa kısmı oldukça iridir.
Kuyruğu kıvrım dik şekildedir.
Gözleri siyah ve kahverengidir.
Sahiplerine sadık köpeklerdir.
Boyları yerden yüksekliği 80-85 cm, dişilerde 70-75 cm kadar ulaşmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here