Kansızlık Nedir? İyi Gelen Yiyecekler

Kansızlık tıp dilinde aneminin adıdır. Kandaki hemoglobin miktarının ve beraberinde alyuvar sayısının azalması sonucunda görülen hastalıktır. Kırmızı kan hücreleri kemik iliklerinde üretilmektedir. Nedeni bilinmeyen yorgunluk hissi, çarpıntı, baş ağrısı, mide bulantısı, soluk ten rengi, dikkat dağınıklığı, el ve ayaklarda soğukluk hissedilmesi olmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin kanda eksik olması vücudun ihtiyacı olduğu kadar alyuvar üretmesini engellemektedir. Vücudumuzun kırmızı han hücresi üretebilmesi için demir, B12 Vitamini, folik asit ve gıdalar ile alınacak besinlere ihtiyaç duyulur.

Anemi hastalığına yakalananlar doğal olarak beslenmelerine dikkat etmeliler. Gerekli vitamin, mineral ihtiyacını karşılayarak hastalıktan korunarak, hastalığa karşı mücadele edebilirler.

Uskumru: B12 vitamini ihtiyacını büyük ölçüde karşılamamızı sağlamaktadır. Diğer balık türlerine göre 3 kat daha fazla B12 vitamini barındırmaktadır.

Sığır Eti: B12, selenyum ve çinko ihtiyacını karşılar. 100 gram günlük demir ihtiyacımızın %11’ini karşılamaktadır.

Beyaz Peynir: 100 gram beyaz peynir günlük demir ihtiyacımızın %28’ini karşılamaktadır.

Tavuk: 100 gramında 1mg demir bulunur günlük ihtiyacın %6’sını karşılamaktadır.

Ispanak: 100 gram ıspanak tüketilmesi günlük ihtiyacın %15’ini karşılamaktadır.

Yağsız yoğurt
Yağsız süt
Karalahana
İstiridye
Balık yumurtası
Balık yağı
Soya fasulyesi
Fasulye
Mercimek
Nohut
Enginar
Kuru erik
Kuru üzüm
Tofu
Susam
Zeytin
Zerdeçal
Kimyon
Kuşkonmaz
Kekik
Fesleğen
Karabiber
Kale
Brüksel lahanası
Dereotu
Domates
Maydanoz
Çilek
Greyfurt
Yabanmersini
Keten tohumu

Meyveler renklerine göre farklı vitaminler barındırmaktadır. Vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılamak için günlük farklı renklerde tüketebilirsiniz.

Kahve, alkol, sigara ve çay vücutta vitamin ve mineral emilimini engellemektedir. Tüketimi azaltmak hastalığa karşı daha güçlü durmanızı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here