Kara Delik Nedir

Kara delik; uzay boşluğunda bulunmakta olan ve sahip olduğu yüksek çekim kuvveti nedeniyle ışığı bile emebilen kozmik gökcisimlerine verilen addır. Işık parçacıkları da dahil olmak üzere etrafında bulunan tüm cisimleri tükettiği için tamamen simsiyah bir görüntüye sahip olmaktadır. Peki, bu oldukça ilgi uyandıran astronomi fenomeni nasıl meydana gelmektedir?

Kara Delik Nasıl Oluşur ve Türleri Nelerdir?

Meydana gelen ilk kara deliklerin, evrenin oluşmasına neden olan Büyük Patlama (Big Bang) olayının hemen ardından meydana geldikleri düşünülmektedir. Büyük Patlama nedeniyle meydana gelen bu kara deliklere ise İlksel Kara Delik adı verilmektedir.

Yıldızsal Kara Delikler

Yıldızsal Kara Delikler ise yıldızların yaşlanıp ölümlerinin gerçekleşmesinin hemen ardından oluştukları gözlemlenmiştir. Ancak bu durum tüm yıldızlarda meydana gelmez. Yıldızsal Kara Deliklerin oluşabilmesi için ölen yıldızın oldukça büyük bir kütleye sahip olması gerekir. Bu büyük kütleli yıldız, ölümüne çok yakın bir süreç içerisinde kendi merkezine doğru patlar ve etrafına çok yüksek derecede ısı ve ışık yayarak süpernova halini alır. Bu olayın gerçekleşmesini takiben Yıldızsal Kara Delik meydana gelir.

Süper Kütleli Kara Delikler

Bunların dışında, süper kütleli kara delikler ise içerisinde bulundukları galaksiler ile beraber oluşmuşlardır. Süper kütleli kara delikler genel olarak galaksilerinin merkezlerinde yer alırlar ve içerisinde bulundukları galaksilerin kütleleri ile doğru orantılı olarak büyüklükleri de artış göstermektedir.

Güneş Kara Deliğe Dönüşecek Mi?

Yukarıda da belirtildiği gibi Yıldızsal Kara Deliklerin meydana gelebilmesi için ölmek üzere olan yıldızların çok büyük kütlelere sahip olmaları gerekmektedir. Galaksimizde yer alan Güneş ise Yıldızsal Kara Delik meydana getirebilecek bir kütleye sahip değildir. Güneş, ölümüne yakın bir süreç içerisinde Kırmızı Dev halini alacaktır ve yakıtının tükendiği sırada ise dış katmanlarını kaybederek Gezegensi Bulut’a dönüşecektir. Sürecin sonuna gelindiğinde ise soğuyarak Beyaz Cüce halini alacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here