Sözlük

Karat Nedir

Karat, değerli mücevherlerin ölçü birimi olarak kullanılan terimdir. Örneğin 0,02 gram yada 200mg ölçüyü temsil etmesidir. Değerli taşların değerinin ölçülmesi için karattan faydalanılır. Karat birim olarak net ağırlık ölçüsüne sahip olarak kendisini gösterir. Karat’ın ilk kullanımı M.Ö. 500’lü yıllara dayanmaktadır. ORtadoğu’da yaşayan ve mücevher işi ile uğraşan kişilerin kullandıkları öne sürülmüştür. Karat uzun yıllardan beri ülkelerde kullanılarak ölçü birimi olarak kelime haznesine yerleşmiştir.

Değerli mücevherlerden olan elmasın kesilerek değerlendirilmesinde kullanılan ölçü birimidir. Ne kadar büyük değerde karata sahi olursa o doğrultu da büyüklüğünü gösterir. Değerler birebir aynı oranda yükselmediği gerçektir. Örneğni 1 karat büyüklükteki elmas yarım karatlık elmastan 4 kat daha büyük olduğudur. Elmaslarda karatlık değerinin yanı sıra saflığı ve berraklık durumları da önemlidir. Rengine göre nadir sayılarak birbirlerinden ayrılmaktadır. 1 karat değerindeki elmas beyaz ve şeffaflığı bakımından oldukça değerli olabiliyor.

Günümüzde elmasların değerinin hesaplanmasında önce karatları ardından saflığı ve rengi biçilmektedir. Karat olarak büyüklük en önemli kısmı oluşturmaktadır. Taşın dış görünüşü kusursuz, taşın kesim şekli, taşın rengi ve berraklığına bağlıdır. Dış görünüşü bakımından belli bir düzeye sahip olması değerini arttırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu