Okul

Karbon Döngüsü Nasıl Oluşur

Atmosferde biriken karbon dioksitlerin fotosentez olayı ile bitkiler tarafından emilerek oksijen olarak dışarı verilir. Hayvan ölüleri, artıklar, kömür, petrol yakıtları CO2 atmosfere karışır ve bu sayede döngü kendini tamamlar.

Karbon Döngüsü: Karbon atomlarının çeşitli süreçlerden geçerek atmosferde, okyanuslarda ve yeryüzünde yaptıkları dolaşıma denmektedir. Karbon atomu, canlı dokularının oluşmasını sağlayan bileşikleri meydana getirdiği için yeryüzündeki yaşamın temellerinden birisidir.

Daha çok karbondioksit şeklinde doğada bulunan karbon’un döngü süreci atmosfer, taşküre, suküre ve canlılar küresinde olmaktadır.

Atmosferde bulunan karbondioksit, sıcaklığın aşırı şekilde yükselip düşmesini engellemektedir. Karadan denize erezyon gibi yollarla getirilen maddeler vasıtasıyla karbon, karadan denize geçmektedir. Bu maddelere tortulaşarak denizlerin dibinde birikir. Bu yüzden denizler ve okyanuslar karbonun depolandığı bölgelerdir.

Bitkiler havadaki karbondioksiti fotosentez yoluyla alarak, organik bileşikler üretirler. Bu şekilde bitkilere geçen karbon, bitkilerden beslenen hayvanlara geçer. Zamanla bitki, hayvan ve diğer canlıların ölümüyle topraktaki bakteriler tarafından ayrıştırılarak, toprağa geçmektedir.

Canlılar soluma yaparak, havaya karbondioksit vermektedirler.

Yeryüzünde karbondioksit miktarı artarsa ne olur?
Karbondioksit gazı sera etkili bir gazdır. Sıcaklığı dengede tutma özelliğine sahiptir. Ancak atmosferde fazla oranda biriktiğinde küresel ısınma ve buzul erimelerine yol açmaktadır. Sanayi ve teknolojik faaliyetler sonucunda kontrolsüz biçimde doğaya salınan karbondioksit miktarı artmıştır. Bitkilerin karbon döngüsü açısından hayati bir değeri vardır. Doğal bitki örtüsünün tahrip edilerek yok edilmesi, karbondioksit oranını arttıran faktörlerden biridir.

karbon döngüsü

10 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu