Karıncalanma Nedir? Neden Olur?

Uykuda uyandığımızda ya da yanlış bir oturuş şeklinden dolayı karıncalanma hissederiz. Kolumuzun üstüne doğru uyumamız başta olmak üzere, damarlarımızın üzerine uyguladığımız basınçtan dolayı uyuşluk ve karıncalanma ortaya çıkar. Sinirsel olarak sorun olduğu söylenebilir, basıncı bildirmek adına uyarı veren sistemdir.

Kol ve bacaklarda sıkça yaşanır. Kol ve bacaklarda yaşanan rahatsızlıklardan dolayı insanlar etkilenir. Kol ve bacaklar uzun süreli ters pozisyonlarda durması ve hareketsizliği ile ortaya çıkar. Karıncalanma insanların durumsal olarak olumsuz etkilenmelerine sebebiyet olmaktadır. Karıncalanma sıkça görülmesi hastalık belirtisi olabilir.

Karıncalanmaların altında yatan hastalıklar

Raynaud Hastalığı: El, ayak parmaklarında oluşan kısa süreli ve sık karıncalanmalardan ortaya çıkar. Bunun dışında soğuk havalarda parmakların soğumasıyla birlikte sızlama ve acı hissi yaratmasıdır.

Karpal Tünes Sendromu: Sendrom bileklerde ve güçlü iş yapılması durumunda vücutta karıncalanmaların oluşmasıdır.

Disk Fıtığı: Karıncalanmalar ortaya çıkması ile disk fıtığının habercisi olmaktadır. Hareket edilmesi ile sırtta ağrılar başlamaktadır. Baldır ve bacaklarda karıncalanmalar en belirgin belirtileridir.

Karıncalanmaların ortaya çıkmasının temel sebebi sinirlere yapılan basınçlardır. Nadiren olarak görülen hastalıklardır. Günlük yaşantımızda sıkça karşılaşacağımız rahatsızlıklardan olabilir. Gün içinde uyuşma hissi olması yerini karıncalanmaya bırakabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here