Karlı Havada Araç Kullanımı

Karlı zeminlerde kış lastikleri tutunmayı en iyi şekilde sağlıyorlar. Aynı zamanda bu lastikler sadece karlı ve buzlu zeminlerde değil, havanı artı 7 derecenin altına düştüğü zamanlarda daha iyi fren ve tutunma performansı sergilediği unutulmamalıdır. Karlı zeminde araç kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri sürüş tarzını değiştirmek olmalıdır. Aracın her zamanki şekilde kullanılması kontrolün kaybedilmesine sebep olacaktır. Fren ve gaz pedalının sert kullanımı ve ani direksiyon hareketlerinden kaçınmak aracı kullanan kişinin yararına olacaktır. Kilitlenmeyen fren sistemi bir araca sahip olan kişiler frene sonun kadar basabilirler. Bu sistem tekerleklerin kilitlenmesini önler ve yönlendirme imkanı verir. Ama araç eski fren sistemine sahipse frene hafif hafif dokunarak lastiklerin kilitlenmesi engellenebilir.

Hangi Lastikler Seçilmeli

Kışın mutlaka kış lastikleri kullanılmalıdır. Yaz lastikleri gece ve gündüz hava sıcaklığı artı 7 derecenin üzerinde olduğu zamanlarda tercih edilmelidir. Kış lastikleri ise artı 7 derecenin altındayken kullanılması gerekir. Kış lastikleri aracın kaymasını ve sağa sola savrulmasını önler. Ayrıca fren mesafesinin kısalmasını sağlamaktadır. Hemen hemen her gün lastikler kontrol edilmeli havası inmiş lastikler şişirilmelidir.

Karlı Havada Araç Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Araç kullanımı bir genel kültür işlevi görmektedir. Karlı yollarda araç kullanmanın en güvenli adımının sürüş olduğu bilinir. Yani, fren, gaz ve direksiyon sert kullanılmamalıdır. Aşırı hız yapmaktan kaçınmak en büyük faydalardan biridir. Böyle havalarda uzun mesafelerde fren yapılabildiği için takip mesafesini uzun tutmak çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here