Karpuzun Faydaları

Yaz mevsiminin vazgeçilmez yiyeceklerinden olan karpuz bol sulu, besleyici ve lezzetlidir. Bol elektrolit içeren sulu yapısı ile vücudumuzun su ihtiyacının büyük kısmını karşılar. Sağlıklı yiyecek olduğu gibi karpuzun içindeki kırımızı rengi veren likopen maddesi bizi kanserden korur. Tümör ve kanser hücrelerinin oluşumun önleyerek yakalanma riskini düşürmektedir. Likopen maddesi kalp damar hastalıklarını da önlemektedir. Gözlerin daha iyi görmesini sağlar, görme duyusunun gelişerek keskin görüşler sağlar. Karpuzda bol miktarda E vitamini, C vitamini ve A vitamini bol miktarda bulunur. Bağışıklık sistemini geliştirdiği gibi virüs ve enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

Kalp sağlığı: Kötü kolesterol seviyesini düşürür. Kalp rahatsızlığı olan kişiler özellikle karpuz tüketerek kan akışını düzenleyebilirler. Yüksek kolesterolden dolayı kalp damar tıkanıklarını engeller. Yurtdışında yapılan bilimsel araştırmada karpuz tüketen kişilerin kötü kolesterol seviyeleri düşük seyretmektedir. Araştırmacılar tarafından dikkat çekilen noktalar karpuzun kesin ve insan kolesterolünü düşürücü etkiye sahip olduğudur.

Sindirim sistemi sağlığı: Karpuzda bol miktarda su bulunması sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Sık tuvalet ihtiyacı olduğu gibi bağırsaklarınız temizlenir. Vücudun temizlenmesi için gerekli sıvı ve vitaminler karşılanmış olunur. Besin özelliği bakımından hazımsızlık sorunlarını önlemektedir.

Kilo dengesi: 1 kase karpuzda bulunan kalori miktarı sadece 45’dir. Düşük kalori ile vücudunuz enerji ihtiyacını karşılamış olacak, açlık hissini yatıştıracaktır. Karpuzun tek olumsuz yönü fazla şekerli olmuş olacağıdır, onun dışında oldukça faydalı ve lezzetlidir. Vücudun neredeyse tüm ihtiyacını karşılar. Örneğin tek seferde 3 dilim yiyeceğinize 3 ayrı öğünde birer dilim yemeniz daha faydalıdır.

Antioksidan etkisi: Karpuzun içinde karotenoid maddesi, flavonoid maddesi ve triterpenoids maddesi bulunur. Karpuzun çok faydalı besin haline gelmesini sağlar. Bu maddeler yoğun olarak diğer maddelere göre likopendir ve likopenler barındırır. Vücudun ihtiyacı olan antioksidanları karşılar.

Yüksek tansiyon: Yurtdışında yapılan araştırmada karpuz tüketenlerin tansiyon seviyesi düşük seyrettiği görülmüştür. 12 hafta boyunca süren teste L-Citrulline maddesinin kalptaki aort damarına kilolardan dolayı gelen basıncı azalttığı görülmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here