Kayısı Çekirdeği Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kayısı yağı kayısıdan elde ediir.Kayısı Ermenistan’da bolca yetişir. Fakat esas ana kaynğı Çin’dir.Kayısı özellikle Akdeniz bölgelerinde ve Orta Asya’da yetişme alanı bulur. Dünya’da en fazla kayısı üreten ülke olarak birinci sırada yer almaktayız. Ülkemizde en fazla kayısı Malatya’da yetiştirilir. Zaten Malatya ilimiz de kayısısı ile meşhurdur.

Kayısı yağı, kayısı çekirdeklerinin soğuk preslenmesi yoluyla oluşturulur. Kayısı yağı Omega3 ve Omega6 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Kayısı yağı A, D, E,K vitaminleri açısından zengindir.Bunun yanında kalsiyum, magnezyum, selenyum gibi mineralleri de içinde barındıran kayısı yağı çok faydalı bir yağdır.

Kayısı çekirdeği yağının cilt için birçok faydası vardır. Öncelikle kuru ciltlerin nemlendirilmesi için birebirdir. Özellikle kuru cilde sahip kişilerde ciltteki yıpranmaları engeller ve cilde daha sağlıklı bir görünüm kazandırır. Bilhassa içeriğindeki A vitamini sayesinde ciltteki lekelerin giderilmesine ve cilt kırışıklıklarının azaltılmasına yardımcı olur. Sivilce sorunu yaşayan kişilerin bu sorununa çare olan bir yağ çeşididir. Bunların yanında selülitin giderilmesinde de faydalanır. Bu amaçla kayısı çekirdeği yağı ile selülitli bölgelere masaj yapılarak bu yağın cilde iyice yedirilmesi sağlanır. Böylelikle hem selülitli bölgelerde düzelme görülür hem de bölgesel incelmeler de sağlanır. Kayısı yağı direkt olarak kilo vermeye yardımcı olmamakla birlikte selülitli hücreleri eriterek incelmeye etki eder. Güneşe karşı cildin korunması amaçlı da kullanılır. Kaşıntı veren cilt hastalıklarının tedavisinde de kayısı çekirdeği yağından faydalanılır. Cildin elastikiyetini arttırarak da cilde fayda sağlar. Ayrıca ergenlikte veya hamilelikte kilo alıp vermeden kaynaklı ve cilt kuruluğundan kaynaklı cilt çatlaklarının giderilmesinde de etkili olduğu iddia edilmektedir. Bunun için düzenli olarak cilt çatlakları bulunan bölgelere kayısı çekirdeği yağı ile masaj yapılmalı ve cildin bu yağı iyice emmesi sağlanır.

Görüldüğü üzere kayısı çekirdeği yağı çok amaçlı kullanılabilen son derece faydalı bir yağ çeşididir. Bilinen bir yan etkisi yoktur. Bu nedenle de gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Aktarlardan kolaylıkla temin edilerek kayısı çekirdeği yağının bu faydalarından istifade edilebilir. Gerçekten kullandığınızda zaten faydasını gözlerinizle göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here