Kelime Nedir

Kelime veya diğer adıyla sözcük, tek başına anlamı olan, birbirine bağlı bir veya birden fazla biçimi olan, kendi içerisinde belirli bir ses değeri taşıyan, dilin bir birimidir. Basitçe tanımladığımız zaman ağzımızdan hemencecik çıkıveren seslere hece, bu hecelerin bir araya gelmesiyle oluşan ses topluluğuna da kelime diyoruz.

TDK’ya göre anlamlı ses birliğidir. Fakat anlamı olmayan kelimelerde mevcuttur. Bu kelimeler cümle içinde kullanıldıkları zaman anlamlı bir hale gelir. Bu kelimelere bağlaç ve edatları örnek verebiliriz: gibi, fakat ve şey… Kelime köken olarak Arapçadan gelmektedir. Etimolojik olarak incelediğimizde Arapça ‘da bulunan “kelam” sözcüğünden türediğini görmekteyiz.

Türkçe’nin özüyle “sözcük” kelimesi de bu anlamda kullanılmaktadır. Kelimelerin her biçimini sözlükte bulamayız. Bu kelimenin yazı dilinde soyutsal olmasına yol açar ve sözlük bilimiyle alakalıdır. Yazı dilinde sözcükler hecelerden oluşur. Heceleri ise harfler meydan getirir. Sözcükler bir araya gelerek cümleleri meydana getirirler. Günümüzde her milletin bir geçmişi vardır ve o geçmişe sahip milletlerin kendine özgü harfleri ve kelimeleri(sözcükleri) vardır. Bu bağlamda kelimenin önemi çok büyüktür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here