Okul

Kenan Evren Kimdir

Türkiye Cumhuriyetinin 7. Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda askeri adamdır. Dönemin darbeci Cumhurbaşkanı olarak tanınmıştır.

Kenan Evren, 17 Temmuz 1917 – 9 Mayıs 2015 tarihleri arasında yaşamıştır. Türk Silahları Kuvvetlerinin başında olması ile 12 Eylül 1980 Askeri Darbesinin baş aktörlerinden olup Cumhurbaşkanı unvanını almıştır.

Orta öğretimini Maltepe Askeri lisesinde bitirdi, üniversite eğitimini 1938 yılında Kara Harp Okulu’nda başladı, 1949 yılında harp akademisini bitirdi. Çalışma hayatında ilk olarak topçu subayı devamında Kurmay subay olarak görev yaptı. Türk Silahlı Kuvvetlerinde başarılı bir şekilde yükseliş sağlamıştır. 30 Ağustos 1964 yılında Tuğgeneralliğe yükseldi. Ordu komutanlığı ve kara kuvvetleri komutanlığının ardından 7 mart 1978 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı yaptı. 12 Eylül 1980 tarihi ile unutulmayacak işlere imza atarak demokrasiye darbe gerçekleştirdi. Yönetimi ele alarak yönetim yaptıktan sonra halk oylaması sonucunda 7. Cumhurbaşkanı oldu.

2000 yılında demokrasiye yaptığı müdahale sonucunda Adana savcısı tarafından hakkında iddianame hazırlandı. Yapılan iddianame kabul edilmedi ve ilerleyen süreç üzerinde savcı hakkında uzaklaştırma kararı verildi. 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandum ile anayasa değişikliği yapılarak darbecilerin yargılanma süreci başlatıldı. Yaşlılıktan dolayı kendisi ceza almamıştır.

9 Mayıs 2015 tarihinde vefat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu