Sağlık

Keratin Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Keratin aslında bir protein olarak saç ve tırnak sağlığında önemli rol üstlenir. Keratinin bulunduğu besinler tüketilmesi ile saç, tırnak sağlığını koruduğumuz gibi daha canlı gür olması sağlanır.

Saçlarımızda yıpranma sıkça karşılaşılan durumlardan olmaktadır. Kuaförler yada gün boyunca güneşin etkisi ile saçlarda dökülme dahi başlar. Tırnaklarımız eskisi kadar canlı olmadığı gibi kırılmalar artarak neredeyse derimize batmaktadır. Saçlarımızı birbirlerine bağlayan aslında içinde bulunan sülfür köprüleri ile olup keratin molekülleridir. Saçlarımızdaki kırılmalar ve yıpranmaların önüne geçmek adına keratin bulunan besinlerin tüketimi arttırılmalıdır. Besleyici şampuanlara baktığınız zaman keratin bakımından besleyici olduklarını da görebilirsiniz. Saçlarımızın esnek olması keratini oluşturan hidrojen bağlarına bağlı olarak olur. Saçlarımızın hareket etmesi ve şekil almasında keratinin önemli rolü olduğunu görmekteyiz.

Saçlarımızda keratin molekülü olmamasından dolayı şekil alması zor olur, diken gibi adeta saçlarımızda ağır bir cisim taşıyormuş gibi oluruz. Keratin sadece saçlarımız için değil tırnaklarımızda da önemlidir. Sülfü bağları ile çaprazlama bağlandıklarından daha sert yapıya sahip oldukları da gözlemlenir.

Keratin bakımından zengin meyve ve sebzeler; havuç, kavun, tatlı patates, ıspanak, kabak, brokoli, mango olarak tüketilmelidir. Turuncu renkli meyve ve sebze türlerinde bol miktarda keratin olduğundan güçlü saç ve tırnaklar için tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu