Kimya Endüstrisi Nedir

Kimyasallarla üretilen birçok maddenin üretimi fabrikalarla sağlanır. Kullanılan birçok ürün bu sayede var olmuştur. Kimya Endüstrisi, bu ham maddelerin yapıldığı bölümdür. Bu sektör sayesinde 70 binden fazla ürün üretimi sağlanmakta. Kimya endüstrisi; cam, seramik, çimento, boya, plastik, elyaf, ilaç, temizlik ürünleri, kozmetik ürünleri, gübre gibi ürünlerin üretilmesinde varlığı gösterir.

Ülkemizde Kimya Endüstrisi Başlangıcı

Temizlik için gerekli olan maddeleri üretmek için kurulan işletmeler Cumhuriyetten öncesini kapsamakta. Gün geçtikçe bu maddelere talep ve ihtiyaç artmış, devletin açtığı sanayilerle istekler giderilmeye çalışılmıştır. Her ne kadar bu alandaki ilk gelişmeler az olsa da zamanla yeni işletmeler kurulmuş, fabrikalar açılmıştır. Kimya endüstrisinde kullanılan ham maddelerin yalnızca %30’u yerli üretim ile giderilmekte. Ülkemizde çalışmalar yapılsa da kimya endüstrisinde gelişme çok fazla sağlanamamıştır. Bu sektöre bakıldığında her ülke için geçerli olan bir durum vardır ki o da rekabetin çok fazla olmasıdır. İthalatı yapılabilen ürünleri diğer ülkelere satmak mümkünken bazı değerli ham maddelerin (petrol, kauçuk vb.) dışarıdan alınması sektörün zayıflamasında önemli bir etkendir. Kimya endüstrisini bölgelere göre ayıralım;

Marmara Bölgesi: Petrokimya, temizlik ürünleri, boya ve ilaç
Akdeniz Bölgesi: Petrol ve gübre
Ege Bölgesi: Petrol
Karadeniz Bölgesi: Gübre

Kimya Endüstrisinde İthal/İhraç Ürünlerimiz

İhraç edilen ülkeler arasında; İtalya, İngiltere, Hollanda, Rusya, ABD, Almanya, İspanya
İthal edilen ülkeler arasında; İtalya, İngiltere, Almanya, Rusya

İthal; Kozmetik ürünleri, boya ürünleri, inorganik kimyasallar, madeni yağ, plastik ürünleri, organik kimyasallar, kauçuk ürünleri, eczacılık ürünleri.

İhraç; Boya ürünleri, kimyasal gübreler, eczacılık ürünleri, temizlik ürünleri.

Yıllara Oranla Açılan Fabrikalar

1950 sonrası; deri, boya, gübre ve tekstil alanlarında fabrikalar kuruldu. 1985’te; Petrokimya fabrikası (İzmir Aliağa) kuruldu. 2000’li yıllar ise küçük ve orta boy fabrikaların açılmasını sağlamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here