Kırıklarda İlk Yardım Nasıl Yapılır

İlk yardım, adı üzerinde yaralanma ve çeşitli kaza durumlarında uzman sağlık ekibi olmayan ve ilk yardım eğitimi almış kişilerce yapılan ilk müdahaledir. İlk yardımda amaç yaralıya sağlık ekipleri müdahale edene kadar yaralının kendini daha fazla yaralamasına ve uzman olmayan kişilerce yaralanmanın boyutunun artırılmasına engel olmaktır. Kırıklarda ilk yardım yapılırken öncelikli amaç hastayı sakinleştirmek ve kırığın vehametini anlamak için gözlem yapmaktır.

Kırıkların Boyutu

Kırık gözlemlenen hastanın öncelikle kırığının boyutu belirlenmelidir. Kırık deri üzerine kadar çıkıp kanamalı duruma geçmiş mi, kırık vücudun üst veya alt bölümlerinden hangisinde gibi soruların cevaplarını bulmak gereklidir. Kırığı vücudunun üst bölgesinde olan birine çok dikkatli davranılmalıdır zira yapılacak en küçük yanlış hareket, yaralıda omurga zedelenmesi gibi ciddi ve kalıcı hasarlara yol açabilir. Kırık alt bölgede ise yine hasta mümkün olduğunca az kımıldatılmalı ve ilk yardıma başlanmalıdır.

Kırıkta İlk Müdahale

Hastanın kırığı kol el gibi bölgelerden birindeyse, öncelikle şişme tehlikesine karşı hastanın elindeki yüzük, kolundaki bilezik, saat gibi aksesuarlar çıkarılmalıdır. Sonrasında ise el ve kol kırıklarında kırığın alt ve üst sınırını içerisine alacak tahta, kalem, cetvel gibi sert bir cisimle, kırık sabitlenmeli ve sargı bezi ile sert cisim kola veya ele sabitlenmelidir. Vücudun alt bölgesinde yani bacak bölgesinde oluşan kırıklarda ise yine aynı yöntemle kırık sabitlenip sargılanmalı ve sağlık ekipleri çağırılmalıdır. Her iki kırıkta da öncelikli olarak kırığın yalnızca kemik bütünlüğünü bozup bozmadığı kontrol edilmeli, eğer deri bütünlüğünü de bozan kanamalı bir kırık varsa, kanayan bölgenin üzeri temiz bir bezle örtülmelidir.

Kırıklarda müdahale edildikten sonra hastanın kol ve bacaklarının vücudun biraz yukarısında durması, kan dolaşımı açısından önem taşımaktadır. Bilinçsizce yapılan ilk yardım hastada hayati izler bırakabileceği için ilk yardım, yalnızca bu konuda eğitim alan kişiler tarafından yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here