Kısmi Ay Tutulması Nedir

Tutulmalar dünya tarihinin bilinen en eski doğa olaylarından bir tanesidir. Güneş tutulması ve ay tutulması bunlara örnek olarak verilebilir. Tutulma denilen olay aslında dünya, güneş ve ay arasında geçen bir olaydır ve birbirlerinin üzerine gölgelerinin düşmesiyle oluşmaktadır. Bu evrensel gök olayları en sık ay ve dünya arasında yaşanmaktadır. Güneş tutulması ve ay tutulması birbirine çok benzemektedir fakat karıştırılmamalıdır. Güneş tutulması, ayın dünya yörüngesine girerek ayın gölgesinin dünya üzerine düşmesidir. Yani ay, güneş ile dünya arasına girerek dünya üzerine gölge düşürmektedir.

Ay Tutulması Nedir?

Ay tutulması denilen olay, ayın kendi yörüngesi etrafında dolanırken dünyanın yörüngesine girerek dünya ayın üzerine gölge etmesiyle yaşanır. Bu evrensel uzay olayına ay tutulması denilmektedir. Ay tutulması astronomi bilimi tarafından incelenen bir doğa olayıdır ve yılda birkaç kez ya da daha fazla olabilen bir durumdur. Ay tutulmasının birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bunlar tam ay tutulması, kısmi ay tutulması ve gölgeli ay tutulması olarak üçe ayrılmaktadır.

Kısmi Ay Tutulması Nedir?

Kısmi ay tutulması, ayın dünyanın yörüngesine girmesiyle birlikte güneş ile dünya arasında kalarak ve dünyanın gölgesinin bir parçası ayın üzerine düşmesiyle oluşan ay tutulmasına kısmi ay tutulması veya parçalı ay tutulması denilmektedir. Kısmi ay tutulması çıplak gözle görülebilen ve göze hiç bir zararı olmayan bir olaydır. Bazen yılda üç kez yaşanırken bazen de hiç yaşanmamaktadır. Parçalı ay tutulması dünyanın sadece belirli bölgelerinde ve belirli zamanlarda görülmektedir. Kısmi ay tutulmasının olduğu dönemlerde ise dünya üzerinde bazı farklı olabilmektedir. Örnek olarak ay tutulmasının özellikle de parçalı ay tutulmasının burçlar yani insanlar üzerinde etkisi hissedilmektedir. Özellikle kova burcu olan insanlar üzerinde aşırı sinir ve agresif davranışlar görülebilir oldukça dikkat edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here