Kızlardaki Fiziksel Değişimler Nelerdir

Ergenlik dönemine girilmesi ile kızların vücutlarının çeşitli bölgelerinde kıllanma ve büyüme hormonları etkisini arttırarak genişlemeye başlar. Bunların en başında göğüslerde belirginleşmesi gelir, normalden çok daha hızlı büyüyerek hassas bir yapıya sahip olup genişler. Vücut kendisini korumak için genital bölge ve koltuk altlarında kıllanma meydana gelir. Burada oluşacak mikropların ergenlik ve daha sonrasında vücuda zarar vermesinin önüne geçilir.

Büyüme ile beraber gelen gelişmelerden birisi kilo artışıdır. Yağlanan deri sonucunda sivilceler meydana gelir. Vücudun gelişimini tamamlarken bu süreç aynı şekilde devam eder. Ergenlik döneminden sonra sivilceler giderek yağlarda azalma görülüp vücudun yaşa göre olgunlaştığı görülüp kadınlık özellikleri taşırlar. Kadınsı özellikleri gelişerek genç kızlarda adet dönemine geçiş yapılır. Son olarak göğüslerin büyümesinden 1-2 yıl içerisinde adet dönemi başlayarak üreme organlarında gelişme görülür.

Ergenlik genç kızlarda duygusallaşmaya ve en ufak şeylerde sorun olmasına sebeptir. Vücutlarında olan değişiklikler onları endişelendirdikleri gibi korkutur. Bunlar çevresinde gördükleri ablaları ve büyükleri tarafından anlatılan gençlik anılarının da etkisi vardır. Bu dönemi en rahat atlatan kişiler hafif kilolu olan ve aile desteği alandır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here