Sözlük

Koalisyon Nedir

Yasama organının seçim sonucunda çoğunluğu elde edememesi durumunda, en çok sandalye sahibi olan parti başkanı tarafından meclisten güven olmayı alması gerekir. Bağımsızlarla birlikte gerekli olarak 276 milletvekiline ihtiyacı olmaktadır. Mecliste sayısal olarak üstünlük sağlanması durumunda yönetim sağlanabilmektedir.

Koalisyon hükümetinin sakıncaları kırılgan olmaları, karmaşıklık ve çoğunluğa bağlı olarak hareket edilmesidir. Yasalar konusunda hemfikir olmadığı zaman hükümetin yıkılması mümkündür. Güven oyu sağlanmaması durumunda tekrar erken seçime gidilmesi gerekebilir. Siyasi partiler anlaşarak eğer birlikte hareket ederlerse hükümet kurarak yönetim sağlayabilirler. Genelde karışıklık yönetimlerin insanların yaşamlarını olumsuz şekilde etkilemesi olmuştur.

Koalisyon hükümeti insanların siyasal olarak eğilimlerinin zarar görmesi ile başlar. Bunlar demokratik uzlaşma dışında insanların siyasal alanda kutuplaşma, gerginlik ve sorun yaşamalarına sebep olmaktadır.

Dünya üzerinde bir çok ülke koalisyon hükümetlerinde uzun süre yönetilmiştir. Ülkenin yönetiminde çeşitli siyasal üstünlük kendisini göstermektedir. Siyasi partilerin katılması durumunda ortaya çıkan koalisyon sonucunda ülke ekonomik anlamda zarar görmektedir. Hükümet güvenirliliğini tam anlamıyla sağlayamadığından dolayı ekonomi sıkıntıların görülmesi kaçınılmaz olmaktadır. Siyasal anlamda koalisyon zarar getirdiği gibi, tek başına hükümet kuran bir parti ise tek başına karar alarak halkın azınlık kısmının haklarını tanımamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu