Okul

Koca Seyit’in Çanakkale Savaşında Yaşadığı İlginç Olay Nedir

Birinci Dünya Savaşı dönemi tarihin en kanlı savaşlarından biriydi. Dünya adeta ikiye ayrılmış her cephede savaşlar vardı. Bir çok devlet gizli silahlarını meydana çıkartmıştı. Almanya’nın Osmanlı’yı savaş çekmesi sonucunda coğrafya da dengeler değişmişti. İtilaf devletlerine karşı İttifak devletleri ile birlikte savaşmıştır. Bu kanlı cephelerden biri Çanakkale Cephesi’dir. Şiddetli olarak yaşanan savaşta milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir.

Çanakkale cephesi, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan konumdaydı. Karadeniz ile Ege denizini birbirine bağlamaktaydı. İtilaf ve ittifak devletleri için stratejik olarak öneme sahipti. İtilaf devletleri cepheden geçerek İstanbul’u fethedip boğazların kontrolünü himayesi altına almak istemiştir. Aynı zamanda Rusya’ya destek olarak itilaf devletlerinin gücünü arttırmaktır.

Çanakkale cephesi, denizde ve karada 1 yıl sürmüştür. Denizde başlayan savaşta yenilgiye uğrayan itilaf devletleri ordularını karadan hareket ettirmek istemiştir. Ağır donanma birlikleri Çanakkale’yi geçmek isterken büyük direniş ile karşılaşmışlardır.

Çanakkale Savaşında Yaşanan İlginç Olaykoca seyit
İtilaf devletlerinin ağır donanmaları Çanakkale cephesini top yağmuruna tutmuştur. Kendine gelen bir onbaşı, mermileri fark eder ve bir topun sağ olduğunu fark eder. 275 kilogramlık mermiyi iman gücüyle kaldırarak topun ağzına sürer. Dualar eşliğinde topu ateşler ve itilaf devletlerinin en güçlü donanma gemisini batırır.

Bu kahraman asker Koca Seyit Onbaşı’dır. Savaştan sonra 275 kilogramlık mermiyi nasıl kaldırdığını söylediler o da Allah’ın lütfu ve keremiyle gerçekleştirdiğini söyledi. Kimsenin kaldıramayacağı ağırlıkla olan mermiyi namluya sürerek ateş etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu