Kolay Doğum Yöntemleri Nelerdir

Normal Doğum Yöntemi

Doktorların tavsiyesi genel olarak normal doğumdan yana olmuştur. Doktorlar özellikle doğum sürecinin tam olarak yaşanabilmesi için normal doğumun daha ideal olduğu kanısında. Ayrıca uzmanlara göre anne çocuk ilişkisi açısından en sağlıklı yöntemin yine bu yöntem olduğu söyleniyor. Doğumu bekleme süresince anneye rahim ağzı yumuşatıcı ilaçların zamanında verilmesi ve gerekirse bu enerji ihtiyacının serumla karşılanması gerekir. Ama bunlar kolay ve zahmetsiz işlerdir. Bütün bu durumlar risk faktörü taşıdığı zaman normal doğumun dışına çıkabilir ve mecburi şekilde sezaryen yöntemine başvurulmak gerekebilir.

Ağrısız Doğum Yöntemi (Epidural Anestezili Doğum)

Bu doğum yöntemi son zamanlarda sıklıkla tercih edilmeye başladı. epidural anestezi uygulandığında, doğum esnasında annede sancı oluşmuyor. Omurilikte bulunan zar, bu ilaca maruz kalarak vücudun belden aşağısında bir his kaybı yaratıyor ve bu sayede doğum; anne sancı çekmeden kolay bir şekilde meydana geliyor. Batı ülkelerine bakıldığında normal doğumun çok yaygın olmasının sebebi de epidural anestezinin daha çok kullanılmasındandır.

Ayrıca epidural uygulanmış annenin ıkınma hissi duymaz. Fakat doğuma yardımcı doktorlar monitörlerden bakarak anneye ıkınma zamanının geldiğini söyleyerek annenin ıkınmasıyla doğumu çok daha kolay hale getirebilirler. Epidural uygulanmış annelere eğer doğum esnasında dikiş gerekirse ek bir ağrı kesiciye ihtiyaç duymadan da onarım yapılabilir.

Suda Doğum Yöntemi

Suda doğumda son zamanların en tercih edilen, en zahmetsiz fakat diğerlerine göre daha pahalı bir yöntem olarak biliniyor. Suda doğumun iki önemli avantajı var. Bunlar; bebeğin anne karnındaki sudan çıkarak, başka bir suya geçmesiyle daha huzurlu bir şekilde hayata başlaması ve tabi ki annenin de daha az sancı çekerek doğum yapması şeklinde söylenebilir. Bu yöntem ilk olarak yurt dışında uygulanmaya başladı ve kısa bir zaman içerisinde ülkemizde de popüler bir yöntem haline geldi. Uzmanlar da bu yöntemin sağlıklı olduğunu onaylayınca, suda doğum birçok doğumhanede kullanılmaya başlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here